05/10/2021
Δαλάι Κλάμα 8 16 15 9 - 48 -
Mad Frogs 11 4 17 14 - 46 -

Πήραν το ντέρμπι οι Δαλάι Κλάμα!

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι για 40 λεπτά, οι Δαλάι Κλάμα ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν μία δύσκολη νίκη με 48-46 κόντρα στα αξιόμαχα «Βατράχια».
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ κοντά στο σκορ. Οι Mad Frogs, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 11-8 με τον Γιώργο Στεργίου να σημειώνει 5 πόντους και τον Τάσο Καραντζούνη 4. Για τους Δαλάι Κλάμα, από 2 πόντους έβαλαν οι Ντεμελής, Σωτηράκης, Κλούτσος και Νικηταράς.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Οι Δαλάι Κλάμα, βελτίωσαν την άμυνα τους, δέχτηκαν μόλις 4 πόντους και κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 16-4, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 9 πόντους, 24-15. Για την ομάδα του Μπέη, μεγάλα σουτ έβαλαν οι Κλούτσος και Ντεμελής, ενώ για τα «Βατράχια» από 2 πόντους έβαλαν οι Καραμήτσος και Τσικάλος.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ παραγωγικές στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 17-15 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Mad Frogs, που είδαν τον Καρατζούνη να σημειώνει 10 πόντους. Για τους Δαλάι Κλάμα, 5 πόντους έβαλε ο Ντεμελής. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 39-32 υπέρ των Δαλάι Κλάμα.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Οι Mad Frogs πλησίασαν, προσπέρασαν αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Οι Δαλάι Κλάμα, είχαν πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και πήραν μία σπουδαία νίκη με 48-46, σε ένα παιχνίδι συναρπαστικό ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Κλούτσος με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Στεργίου με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι νικητές είχαν 17/59 εντός πεδιάς, 6/26 τρίποντα και 8/17 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη, οι Mad Frogs είχαν 13/59 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 17/28 βολές. Πήραν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα κι έκαναν 8 λάθη.
Δαλάι Κλάμα (Μπέης): Χατζάκης 3, Νικηταράς 5, Μπέης 2, Ντεμελής 12, Κλούτσος 12, Χρυσάνης 2, Σωτηράκης 5, Παναγόπουλος 5.
Mad Frogs (Καραμήτσος): Σταματελόπουλος, Καραμήτσος 2, Χόντας 6, Αδαμόπουλος 5, Σαΐνης, Μαρφαντάς 2, Τσικάλος 2, Καραντζούνης 16, Στεργίου 12, Κωστόπουλος 1.
Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!