22/09/2020
Deflections 13 11 14 10 - 51 -
Πήγασος 14 9 10 18 - 48 -

Πήραν το ντέρμπι οι Deflections!

Οι Deflections, έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και πήραν μία δύσκολη νίκη με 51-48 κόντρα στον Πήγασο, στο κλειστό της Ανθούσας.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η ομάδα του Χειράκη, ήταν λίγο καλύτερη, και με τους Παπακωνσταντίνου και Νικολαΐδη να σημειώνουν 13 πόντους, προηγήθηκαν με 14-13 με το τέλος της περιόδου. Για τον Πήγασο, 4 πόντους σημείωσε ο Παναγιώτης Βουρλιώτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πήγασος αντέδρασε. Η ομάδα του Ηλία Ρόκα, με τον Κατινάκη και Ρουσσάκη να ηγούνται στο σκοράρισμα, έτρεξαν ένα επιμέρους 11-9 σερί και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 24-23. Για τους Deflections, 4 πόντους σημείωσε ο Κώστας Μαζιώτης.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πήγασος συνέχισε να εντυπωσιάζει, διατηρώντας την πολύ καλή απόδοση που είχε. Το δίδυμο Βουρλιώτη-Κατινάκη ήταν εξαιρετικό κι έτσι ο Πήγασος ανέβασε την διαφορά του στους 4, 38-34. Τους Deflections, κρατούσε κοντά στο σκορ ο Παντελής Κατσαρός, που δεν έχανε σουτ από τα 4 μέτρα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ο Πήγασος, κρατούσε τα ηνία και προηγήθηκε με 47-44 1 λεπτό πριν το τέλος. Εκεί μίλησε η ποιότητα που Θωμά Νικολαΐδη, που με τρίποντο «μαχαιριά» ισοφάρισε και έδωσε ώθηση στους Deflections να γυρίσουν το ματς και να πάρουν την νίκη με 51-48. Για τον Πήγασο, 4 πόντους έβαλε ο Γιασαφάκης.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρόνικος Ρουσσάκης με 3 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά ο Πήγασος είχε 19/67 εντός πεδιάς, 2/2 τρίποντα και 8/22 ελεύθερες βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα, έκανε 13 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλοι, οι νικητές είχαν 16/44 εντός πεδιάς, 5/11 τρίποντα και 14/21 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 26 λάθη και 1 τάπα.

Πήγασος (Ρόκκας): Αναγνώστου 2, Φασίλης 5, Ρουσσάκης 3, Καρατζής, Σταυρόπουλος 3, Κατινάκης 7, Λεγάκης 12, Γιασαφάκης 7, Βουρλιώτης 9.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 14, Σταυρόπουλος Αγγ, Σταυρόπουλος Αν 2, Μαράντος 4, Πάλλας, Νικολαΐδης 16, Παπακωνσταντίνου 7, Μαζιώτης 6, Κάμπας 2.

Τι μας άρεσε: Απίστευτο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες!