25/11/2019
Αλκοολικός Αστέρας 6 13 15 9 - 43 -
Mafia Ballers 15 8 13 10 - 46 -

Πήραν το ντέρμπι οι “Μαφιόζοι”.

Το βράδυ του Σαββάτου, 23 Νοεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, σε ένα ντέρμπι γεμάτο ένταση, οι Mafia Ballers άντεξαν την πίεση του Αλκοολικού Αστέρα και επικράτησαν με 46 – 43 μένοντας αήττητοι στον δεύτερο όμιλο της D2.

Με τρίποντο του Αντωνόπουλου άνοιξε το σκορ του αγώνα όμως Αδαμάκης,Νασσούλας με τρίποντα και Κώτσος με δίποντο έγραψαν το 3– 8. Στη συνέχεια ο Αλκοολικός έβαλε ακόμα 3 πόντους με τον Πιτσιλό ενώ οι Μαφιόζοι με βολές του Γρούντα, δίποντο του Αμοργιανού και τρίποντο του Bebriou ανέβασαν την διαφορά στους 9(6 – 15).

Το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε με δύο βολές ο Bebriou στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με Πιτσιλό, Αντωνόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους και δίποντο του Παυλάκη μείωσαν σε 16 – 17. Ο Βebriou είχε πάρει την κατάσταση πάνω του για τους φιλοξενούμενους σκοράροντας ακόμα 6 προσωπικούς πόντους ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλκοολικός με βολή του Αντωνόπουλου και δίποντο του Πιτσιλού διαμόρφωσε το 19 – 23 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παυλάκης με 5 πόντους έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους αλλά η απάντηση από Κώτσο και Bebriou έκανε το 24 – 27. Στην συνέχεια ο Αντωνόπουλος με 7 πόντους τράβηξε το κουπί στην επίθεση για τον Αλκοολικό που βρήκε και ένα τρίποντο με τον Παυλάκη, όμως οι Μαφιόζοι με τον Bebriou (7) να συνεχίζει να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι κι ένα δίποντο του Αμοργιανού διατηρούσαν προβάδισμα με 34 – 36.

Οι Μαφιόζοι Μπήκαν καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο βρίσκοντας 6 πόντους από Bebriou και Κώτσο , ενώ η ομάδα του Σκλάβου με δύο τρίποντες βόμβες του Λαουτατζή πλησίασε 40 – 42. Μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα δίποντο με τον Δροσόπουλο και δύο βολές με τον Bebriou. Ο Αλκοολικός μείωσε με τρίποντο του Αντωνόπουλου αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε ξανά να σκοράρει με αποτέλεσμα το τελικό 43 – 46 να δώσει στους Mafia Ballers την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους.
MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Eridon Bebriou με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Παυλάκης με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά ο Αστέρας είχε 8/43 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 6/8 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.
Οι Mafia είχαν 13/39 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 8/16 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας(Σκλάβος): Αντωνόπουλος 18, Μαρινάκης, Λαουτατζής 6(6ρ.), Σταματόπουλος, Τσαμακίδης (7 ρ.), Παυλάκης 8 (12ρ.), Πιτσιλλός 11 (16ρ.).

Mafia Ballers(Bebriou): Αμοργιανός 6 (7ρ.), Αδαμάκης 3, Δροσόπουλος 2, Νασούλας 3, Bebriou 26 (7ρ.), Μπουγιούκ ας, Γρούντας 2, Κώτσος 4 (5ας.).

Τι μας άρεσε: Ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Βαγγέλη Αδαμάκη