04/02/2020
Old Firm BC 12 6 8 12 - 38 -
Shadows 17 6 12 17 - 52 -

Πήραν το ντέρμπι οι Shadows!

Οι Shadows πήραν το ντέρμπι με τους Old Firms με 52-38 και δημιούργησαν τετραπλή ισοβαθμία στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Development League. Συγκεκριμένα, Shadows, Old Firms, Komic Mastoras και Space Hellas 2 έχουν ρεκόρ 8-3.

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να θέλουν πάρα πολύ την νίκη. Οι Shadows, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 17-12, έχοντας σε καλή μέρα τον Βασίλη Τόλια, που σημείωσε 5 πόντους με ένα τρίποντο. Στον αντίποδα, για τους Old Firms, 4 πόντους έβαλε ο Γιώργος Τρωγάδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε για τα καλά, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν με τίποτα να σκοράρουν. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 6-6 που ήταν το σκορ της δεύτερης περιόδου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 23-18 υπέρ των Shadows, που είδαν τους Γάτσιο και Κοντοδήμα να βάζουν από 2 πόντους. Για τους τυπικά γηπεδούχους, από ένα τρίποντο έβαλαν οι Καννελόπουλος και Κούτσικος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Shadows διατήρησαν την πολύ καλή τους άμυνα (δέχθηκαν 8 πόντους), αλλά βελτίωσαν την επίθεση τους, χάρη στον Ηλία Κοντοδήμα που σημείωσε 5 πόντους. Έτσι, οι Shadows έτρεξαν ένα επιμέρους 12-8 και ανέβασαν την διαφορά τους στους 9, 35-26. Για τους Old Firms, πάλευε στην επίθεση ο Κώστας Ξυλιάς που σημείωσε 4 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του αγώνα, οι Shadows κυριάρχησαν και με τρομερά ποσοστά στην επίθεση, έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 17-12 και πήραν τελικά την νίκη με 52-38. Κοντοδήμας από την μία με 5 πόντους και Κανελλόπουλος από την άλλη με επίσης 5 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τάσος Κωνσταντόπουλος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 7 τάπες, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τρωγάδας με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι Old Firms είχαν 13/84 εντός πεδιάς, 5/25 τρίποντα και 7/13 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 18/55 εντός πεδιάς, 4/18 τρίποντα και 12/26 βολές. Πήραν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 11 τάπες.

Old Firms (Λεμονιάς): Κανελλόπουλος 12, Σανταμούρης, Μουγκαράκης 2, Λεμονιάς 1, Κούτσικος 3, Αναρχούλης, Νταγκότι, Ξυλιάς 6, Τρωγαδάς 4.

Shadows: Κωνσταντόπουλος 8, Γάτσιος Σ 2, Γαβριελάτος 2, Χαριάτης 3, Τόλιας 5, Κοντοδήμας 14, Παπαγιάννης 9, Γάτσιος Γ 9.

Τι μας άρεσε: Τρομερό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες!