50
D.Y. 8 17 14 11 - 50 -
Somalia Pirates 13 9 12 18 - 52 -

Πήραν το ντέρμπι οι Σομαλοί Πειρατές!

Οι Σομαλοί Πειρατές, ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, κέρδισαν με 52-50 τους DY και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Master League.

To παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νωθρά για τις δύο ομάδες, οι οποίες ήταν άστοχες και πολύ νευρικές. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 13-8 που ήταν το σκορ της περιόδου για την ομάδα του Βελιβασάκη. Για τους Σομαλούς Πειρατές, 6 πόντους σημείωσε ο Νικολουζάκης ενώ 4 πρόσθεσε ο Παπαηλιού. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 3 πόντους πέτυχε ο Κερασίδης, ενώ 2 έβαλε ο Καλαμπόκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι DY έδειξαν χαρακτήρα. Με τον Νικολάου να σημειώνει 6 πόντους με 2 τρίποντα και τον Παπαδόπουλο να προσθέτει 4 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 17-9 σερί και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 25-22. Για την ομάδα του Βελιβασάκη, 5 πόντους σημείωσε ο Αδάμ Ρεγκούζας.