06/11/2022
Leontario BC 12 21 14 16 - 63 -
Reptors 22 14 15 13 - 64 -

Πήραν το derby στην....... κόψη οι Rapetors!

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Αγ. Νικολάου το οποίο ολοκληρώθηκε με νίκη για τους Rapetors,  εναντίον του Leontario .

Οι Rapetors ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι . Ο Δόβας με 7 πόντους και οι Σακελλαρόπουλος – Παπανικολάου με 5 πόντους έκαστος, οδηγούσαν τους Rapetors στην επίθεση, ενώ για το Leontario, ο Πλαγιαννάκος ξεχωρισε με 8 πόντους . Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 12-22.

Στην δεύτερη περίοδο το Leontario ισορρόπησε το παιχνίδι.  Η είσοδος του Βόσικα έδωσε πνοή στην ομάδα του, πετυχαίνοντας 8 πόντους. Οι Πλαγιαννάκος και Ζαβιτσάνος έδιναν εξίσου λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να πάνε την ομάδά τους  στα αποδυτήρια στο -3(33-36).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην επίθεση . Οι Δόβας και Βαγγέλης Κορρές ξεχώρισαν στην επίθεση για τους Rapetors, ενώ από το Leontario ξεχώρισαν οι Πλαγιαννάκος και Βόσικας . Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 47-51.

Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε , με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχείς .Όλα τελικκά κρίθηκαν στην τελευταία φάση. Το Leontario BC είχε καταφέρει να προηγηθεί με έναν πόντο, όμως ο Παύλος Κορρές δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με προσωπική του ενέργεια, στα τελευταία δευτερόλεπτα,  έδωσε τελικά την νίκη στην ομάδα του με 63-64.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Κορρές   με 10 πόντους ,4/4 ελεύθερες βολές , 3/5  δίποντα ,  8 ριμπάουντ  και 5 ασιστ, ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Βόσικας   είχε 21 πόντους , 7/7   ελεύθερές βολές, 4/8 δίποντα , 2/6  τρίποντα ,8 ριπάουντ  και 2 ασιστ.

Οι νικητές είχαν 15/19  ελεύθερες βολές 14/38    δίποντα 7/27 τρίποντα , 47  ριμπάουντ, 13 ασιστ και  8 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/20 ελεύθερες βολές , 17/38 δίποντα , 5/23 τρίποντα , 36 ριμπάουντ , 14 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Leontario (Πλαγιαννάκος): Κωνσταντιδέλης, Βεργόπουλος 4, Βόσικας 21(2), Κορωνάκης , Κρουστάλης 3 , Πλαγιαννάκος 18(3), Χατζησπύρου 5, Ζαβιτσάνος 8,Τσιαντής 4

Rapetors (Μίχας): Πατούλιας , Πατσουράκης , Ευάγγελος Κορρές 13, Καίσαρης 1, Παπαγεωργίου 4, Παύλος Κορρές 10 , Αντωνόπουλος ,Δόβας 18 (3), Παπανικολάου 11(3), Σακελλαρόπουλος 7 (1).
 Τι μας άρεσε : Το πάθος για την νίκη και από τις δυο ομάδες