21/09/2021
Tsouvalia 13 14 7 18 - 52 -
Mandra Heat 17 5 18 6 - 46 -

Πήραν το ντέρμπι τα Tsouvalia!

Τι κι αν αγωνίστηκαν με 6 παίκτες, τα Tsouvalia ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν την νίκη με 52-46 κόντρα στους Μάνδρα Heat, ξεκινώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την φετινή τους πορεία στο Basketaki Cup.
Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Η ομάδα από την Μάνδρα κέρδιζε με 17-13 με το τέλος της περιόδου με τους Ατματζίδη και Μαραγκό να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τα Tsouvalia, από 4 πόντους έβαλαν οι Πετράκης και Σωτηρόπουλος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Τα Tsouvalia, είδαν τον Καλύβα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και με ωραίες συνεργασίες Σωτηρόπουλου – Ράπτη, έτρεξαν ένα επιμέρους 14-5 και προσπέρασαν στο σκορ με 27-22 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Μάνδρα Heat, 3 πόντους έβαλε ο Τσιάβος και 2 ο Μαραγκός σε αυτό το διάστημα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε το όπλο του ο Παναγιώτης Μπιτζιλέκης. Ο γνήσιος σουτέρ, σημείωσε 2 πολύ μεγάλα τρίποντα και έδωσε ώθηση στην ομάδα από την Μάδρα να τρέξει αυτή ένα δικό της 18-7 σερί και να προηγηθεί με 40-34. Για τα Tsouvalia, που είχαν σαστίσει, 5 πόντους σημείωσε ο Αλέξανδρος Ράπτης που ήταν όαση μέσα στο «ζωγραφιστό».
Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, τα Tsouvalia είχαν την λύση. Η πιο έμπειρη σε τέτοιες καταστάσεις, ομάδα του Κυριακίδη, είδε τον Κώστα Σωτηρόπουλο να ηγείται στο σκοράρισμα και την οργάνωση και με 8 πόντους ήταν καταλυτικός ώστε οι «μπλε» να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup με σκορ 52-46. Για τους Μάνδρα Heat, που πάλεψαν όσο μπορούσαν 2 πόντους έβαλε ο Αραβαντινός.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Σωτηρόπουλος με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ο Ανδρέας Αραβαντινός με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 19/60 εντός πεδιάς, 6/22 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι Μάνδρα Heat είχαν 19/63 εντός πεδιάς, 7/29 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα.
Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 1, Ράπτης 9, Πετράκης 6, Κυριακίδης 9, Παπαθανασίου 3, Καλύβας 9, Σωτηρόπουλος 15.
Μάνδρα Heat (Τσιλιώνης): Τσιλιώνης 3, Κίρκος 3, Σιώκης, Τουμπανάκης 2, Ατματζίδης 8, Μώλος, Σιδέρης, Μαραγκός 4, Αραβαντινός 6, Τσιάβος 6, Σιδέρης Θ 5, Μπιτζιλέκης 9.
Τι μας άρεσε: Το πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες!