05/11/2019
The Jokers 13 14 10 24 - 61 -
Titans 11 10 10 24 - 55 -

Πήραν το ντέρμπι οι Jokers!

Οι Jokers ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Master League, αφού επιβλήθηκαν δύσκολα με 61-55 των Titans στο Μενίδι.

Από την πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με την ομάδα του Τριανταφύλλη να ξεκινάει πιο καλά το παιχνίδι. Με τον Κωστελέτο να σημειώνει 6 πόντους, οι Jokers έκλεισαν την πρώτη περίοδο, μπροστά στο σκορ με 13-11. Για τους Titans, 2 πόντους έβαλαν οι Μούρτος και Φιλιππής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνίδι δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να βγάζουν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ, καταφέρνοντας έτσι να αυξήσουν την διαφορά τους με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους 6, 27-21. Κοντοές από τη μία με 5 πόντους και Γιάννης Ηλιαδάκης από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό με τις δύο ομάδες να είναι πάρα πολύ άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 10-10 που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Oι Jokers ήταν μπροστά στο σκορ με 37-31 με τον Μαραγκουδάκη να σημειώνει 5 πόντους. Για τους Titans, 6 πόντους έβαλε ο Γιάννης Ηλιαδάκης που πάλευε μόνος στην επίθεση της ομάδας του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, είδαμε μια πραγματική ματσάρα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ. Οι Titans έβαλαν μεγάλα σουτ για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ωστόσο η ομάδα του Τριανταφύλλη με ψυχραιμία από την γραμμή της φιλανθρωπίας πήρε τη νίκη με 61-55 ξεκινώντας με το δεξί της υποχρεώσεις στην φετινή Master League. Για τους ηττημένους, ο Πόγκας σε αυτό το διάστημα ήταν συγκινητικός πετυχαίνοντας 8 πόντους.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Ale Gaafar με 21 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/41 δίποντα, 1/22 τρίποντα και 22/40 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές τη μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Titans, είχαν 16/37 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 11/16 ελεύθερες βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 φορές τη μπάλα, έκαναν 6 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 τάπες.

Jokers(Τριανταφύλλης): Παπαδημητρίου 2, Φιλιππάκος 3, Μπάλος, Μαραγκουδάκης 13, Καννελόπουλος, Κοντοές 10, Τζιτζογλάκης 2, Gaafar 21, Κωστελέτος 10.

Titans(Ηλιαδάκης Γ): Καρατσόλης 3, Ηλιαδάκης Γ 16, Νυδριώτης, Μούρτος 9, Φιλιππής 2, Πίστης 2, Σακκάς, Πόγκας 14, Τριανταφύλλου, Μπαμπάτσικος 2, Ηλιαδάκης Β, Κεραμειδάς 7.

Τι μας άρεσε: Σκληρό δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο καταπληκτικές ομάδες!