28/01/2024
Polichni 5 goat 21 15 8 18 - 62 -
Mammoth 14 12 11 22 - 59 -

Πήραν το ντέρμπι οι Polichni 5 Goat!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους προαναφερθέντες να έχουν βρει τα πατήματά τους και να παίζουν πολύ εύρυθμα. Στην επίθεση, η μπάλα δεν "κολλούσε". Υπήρχε γρήγορη αλλά όχι βιαστική κυκλοφορία αυτής και στην άμυνα οι αποστάσεις μεταξύ των παικτών ήταν υποδειγματικές, όπως και η άμυνα αυτή καθεαυτή, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα της Πολίχνης να εγκαθιδρύσει τον ρυθμό της, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 21 - 14, ενώ η διαφορά είχε πάει 2 φορές στους 10 (17 - 7 και 19 - 9 αντίστοιχα).

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Mammoth έδειξαν να θέλουν να παλέψουν, προσπαθώντας να βρουν γρήγορα σκορ, αφενός από την γραμμή των 6.75 και αφετέρου με ατομικές προσπάθειες στην καλά "φρουρημένη" ρακέτα των αντιπάλων τους. Η αμυντική λειτουργεία των παικτών της Πολίχνης αποτέλεσε παράγοντα Χ, καθώς χρειάστηκαν 5:47 αγωνιστικά λεπτά για τους Mammoth για να βρουν σκορ πέρα από τους 2 πόντους που είχαν σκοράρει μέχρι τότε. Η διαφορά "άγγιξε" ακόμη και τους 16 με double score (32 -16) Οι Mammoth κατάφεραν να αντιδράσουν μερικώς, με το τελικό σκορ του 2ου δεκαλέπτου να είναι στο 36 - 26.

Tο τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τους Mammoth να μπαίνουν αποφασισμένοι στο γήπεδο. Κατάφεραν να εγκαθιδρύσουν τον δικό τους ρυθμό, ο οποίος δεν έπεσε ούτε με το εσπευσμένο time out που πάρθηκε από τους αντιπάλους τους στα 7:06. Έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, παρά το γεγονός ότι η ευστοχία δεν ήταν με το μέρος τους. Κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στον πόντο (36 - 35), ενώ οι αντίπαλοί τους χρειάστηκαν 5:35 για να βρουν πόντους στο 2ο ημίχρονο. Η ομάδα της Πολίχνης, βγάζοντας κάποιους αιφνιδιασμούς, κατάφερε να ανακτήσει το momentum και το τελικό σκορ μετά απο 30 αγωνιστικά λεπτά, βρέθηκε στο 44-37.

Στην 4η περίοδο, οι Mammoth κατάφεραν να "ματσάρουν" τόσο την ενέργεια, όσο και το σκορ, κάτι που οδήγησε την ομάδα της Πολίχνης στο να πάρει time out με 5:52 να απομένουν για το τέλος και τη διαφορά στο καλάθι (51-49). Έκτοτε, ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα, κάτι που ώθησε τους Polichni 5 Goat να προηγηθούν με 61 - 53, 0:39 πριν το τέλος. Ο Χουζανάς, με δύο τεράστια back to back τρίποντα από την κορυφή έστειλε το σκορ στο 61-59. Μάλιστα, έφτασε πολύ κοντά στο να γίνει ο ήρωας για τους Mammoth, κλέβοντας την μπάλα από την επαναφορά και πηγαίνοντας για layup, όμως πήγε ανάμεσα σε δύο αντιπάλους χωρίς να κερδίσει φάουλ, χάνοντας την κατοχή. Το σκορ έγινε 62 - 59 μετά από βολή, και η κατοχή μετά το time out ήταν για τους Mammoth. Ο Χουζανάς πήρε την μπάλα στην κορυφή για τρεις, αλλά αστόχησε, όντας ελεύθερος. Οι 5 Goat έκαναν πολλά λάθη στα τελευταία λεπτά και έκαναν ένα ακόμη, καθώς η μπάλα βγήκε εκτός και ήταν και πάλι για τους Mammoth. Ο Μακρής πήρε την μπάλα στην γωνία αλλά αστόχησε για τρεις, ένα σουτ στο οποίο εάν ευστοχούσε, το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση. Τελικό σκορ 62-59.

Bettson Greece MVP "χρίστηκε" ο Μαρίνος Μπουτκόβαλης, ο οποίος σε 37 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 34 πόντους, 2 ριμπάουντ (1 επιθετικό), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη (27 EFF) Polichni 5 Goat- δίποντα: 16/32 (50%) τρίποντα: 5/14 (36%) βολές 15/22 (68%) Κάνγκας 11, Νταβίδι 15, Παπαδόπουλος 2

Ο διακριθείς εκ των Mammoth ήταν ο Παύλος Χουζανάς, ο οποίος σε 33 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 24 πόντους, 11 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 λάθη (31 EFF) Mammoth- δίποντα: 17/39 (44%) τρίποντα: 6/41 (15%) βολές 7/15 (47%) Λιάκος 2, Μακρής 8, Μακρίδης 3, Μπούχαλης 8, Νικολαίδης 3, Ντάφλος 11