06/04/2022
Puebla BC 10 9 17 13 - 49 -
Δεν έχει 14 12 10 16 - 52 -

Πήραν το ντέρμπι στο τέλος οι Δεν έχει!

Μεγάλη νίκη των Δεν έχει σε ένα πολύ δύσκολο και έντονο ματς το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τελικό σκορ 49-52.

Ένα συναρπαστικό πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι έχουν όρεξη και πάθος καθώς στην αρχή οι Δεν έχει με ένα σερί 12-0 κατάφεραν να πάρουν μια καλή διαφορά , όμως οι Puebla έδειξαν τα δόντια τους και έτρεξαν και αυτοί ένα σερί 10-0 και με ένα ακόμη σημαντικό καλάθι των Δεν έχει έφεραν το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου στο 10-14. Τα σερί όμως δεν σταμάτησαν εκεί καθώς οι Puebla με ένα σερί 7 πόντων και με ένα τρίποντο βόμβα του Σουρμελίδη Δημήτρη μπήκαν μπροστά στο σκορ , όμως οι Δεν έχει δεν τα παράτησαν και με ένα καλάθι φάουλ του Λάμπρου το σκορ πήγε στο 17-16. Έτσι πείσμωσαν οι Δεν έχει και με ένα εκπληκτικό σερί πόντων έκαναν το σκορ 17-26 με αιχμή του δόρατος τον Καλπαξίδη και τον Κοντολέων. Το τελικό σκορ του ημιχρόνου όμως διαμορφώθηκε ύστερα από ένα φοβερό buzzer beater του Γιώργου Σουρμελίδης κάνοντας το σκορ 19-26. Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο αμφίρροπη και συνάμα πιο συναρπαστική καθώς με πολύ ωραίο μπάσκετ και από τις δύο πλευρές το σκορ στο τέλος έφτασε να είναι 36-36 με δύο βολές του Χασεκίδη στο τέλος του δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο φάνταζε ροντέο καθώς και οι δύο ομάδες έπαιρναν μια διαφορά της τάξεων των 2-3 πόντων την οποία όμως έχαναν αμέσως , έτσι 2 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 49-50 υπέρ των Δεν έχει. Τέλος με ένα άστοχο τρίποντο του Γιώργου Σουρμελίδη οι Puebla έχασαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια και έτσι είχαμε τελικό σκορ 49-52. Κλειδί για αυτή την νίκη σύμφωνα με τον Στέλιο Παπαδόπουλο ήταν το πάθος και οι εύστοχες συμβουλές οι οποίες δόθηκαν στους παίχτες.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Λάμπρου Ευθύμης πετυχαίνοντας double double με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Puebla άξιος αναφοράς είναι ο Σουρμελίδης Γιώργος ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Puebla: Σουρμελίδης Δ. 10 (2) , Χασεκίδης 6 , Τσιάκαλης 2 , Πάχτας , Λεκομπλές 6 , Σουρμελίδης 21 (2) , Γκιουλέκας 4

Δεν έχει: Κοντολέων 10 (2) , Οικονόμου 6 (2) , Παπαδόπουλος , Λάμπρου 15 , Καλπαξίδης 19 (2) , Βαβρίτσας 2