09/10/2021
Salonica Titans 9 12 11 17 - 49 -
Thessaloniki Avispas 13 19 7 22 - 61 -

Πήραν το ροζ φύλλο οι Thessaloniki Hornets!!

Αφήνοντας πίσω το κακό αποτέλεσμα της πρώτης αγωνιστικής οι Thessaloniki Hornets πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και κοιτάνε την συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 9-13 με τους Μαγούδη και Χατζημιχαήλ να κάνουν μια πολύ καλή πρώτη περίοδο και να σκοράρουν 11 πόντους της ομάδας τους.

Στην συνέχεια αναλαμβάνοντας ρόλο στο σκοράρισμα οι Σοιλεμεζίδης και Χουρδάκης κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στους 11 πόντους διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου στο 21-32.

Στην 3η περίοδο ήρθε η αντίδραση των τυπικά γηπεδούχων Salonica Titans με τους Καλογήρου και Βανδήρα να δίνουν το σήμα της αντεπίθεσης και να επιτυγχάνουν να μειώσουν στο 32-39.

Οι σοβαροί και πολύ καλοί αμυντικά όμως Hornets κέρδισαν και την τελευταία περίοδο με σκορ 17-22 αφήνοντας έτσι τους Τιτάνες με την όρεξη καθώς διαμόρφωναν το τελικό 49-61.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο εξαιρετικός αμυντικά Κώστας Ιακωβίδης ο οποίος σε μόλις 20 λεπτά πέτυχε 6 πόντους με 3/4 δίποντα, κατέβασε 14(!) ριμπάουντ μεταξύ και 2 επιθετικών ενώ έδωσε και μία ασσιστ.

SALONICA TITANS: Αλειφτήρας, Αξαμπανόπουλος 3(1), Βανδήρας 12(2), Βασιλειάδης, Καλαθάς 4, Καλογήρου 13(1), Λάππας 6, Παταπούδης 2, Σαρασίτης 4, Τσιβελεκίδης 2, Τσουφλίδης 3

THESSALONIKI HORNETS: Κουτούκογλου, Χατζημιχαήλ 8, Κώστας 2, Χουρδάκης 10(1), Χατζηιωαννίδης 13, Ιακωβίδης 6, Μαγούδης 11(1), Μαυρίδης 1, Σοιλεμεζίδης 10