17/02/2020
Tebelwolves 14 6 17 17 - 54 -
Phoenix Bums 14 12 12 20 - 58 -

Πήραν το θρίλερ οι Phoenix Bums.

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε για τον τρίτο όμιλο της Development 1, οι Phoenix Bums επικράτησαν δύσκολα των Tebelwolves με 54-58. Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά, αλλά στο τέλος οι Phoenix Bums έδειξαν συγκέντρωση και τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Από την αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς χωρίς καμία να καταφέρει να πάρει μεγάλη διαφορά. Τον περισσότερο χρόνο ήταν μπροστά οι Phoenix Bums, αλλά οι Tebelwolves κατάφεραν και ισοφάρισαν στο τελικό σκορ πρώτης περιόδου, 14-14. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Καραγρηγορίου με εφτά πόντους για τους Tebelwolves, ο Λάσπας με πέντε και ο Μοίρας με τρεις καλύτεροι των Phoenix Bums.
Στην δεύτερη περίοδο οι οι Tebelwolves κατάφεραν και πήραν δύο φορές προβάδισμα με 16-14 και 18-16. Όμως οι Phoenix Bums έκαναν ένα σερί 10-2 και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 20-26. Από δύο πόντους είχαν οι Καρίνος, Πενταγιώτης και Παπαγεωργίου για τους γηπεδούχους, τέσσερις πέτυχε ο Μοσκόφογλου και από τρεις οι Καδάς και Κοβάτσος για τους φιλοξενούμενους.
Φοβερή τρίτη περίοδο πραγματοποίησαν οι Tebelwolves και δη ο Καραγρηγορίου. Στα πρώτα 3'23 είχε τρεις ασίστ και πέντε πόντους στην αντεπίθεση της ομάδας του που ισοφάρισε 31-31. Στα υπόλοιπα έξι λεπτά οι άμυνες και τα λάθη έκαναν την εμφάνιση τους και έτσι οι Tebelwolves σημείωσαν δύο τρίποντα ενώ οι Phoenix Bums εφτά πόντους για το 37-38 σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Ο Χαρικιόπουλος σκόραρε έξι πόντους με δύο τρίποντα και ο Καραγρηγορίου πέντε με ένα για τους Γκρι”. Από τούς Phoenix Bums ξεχώρισαν οι Μοσκόφογλου με πέντε και Μοίρας με τρεις.
Φοβερό ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ παρακολουθήσαμε στην τέταρτη περίοδο. Μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου η διαφορά δεν ξέφυγε πάνω από τους δύο πόντους για καμιά ομάδα, μέχρι να έρθει ο Μασοκώστας και να πετύχει το 49-45 με 5’30” για το τέλος. Με τρίποντο του Μοίρα το ματς ήρθε στα ίσα με 3’52” για το τέλος και ο Μοσκόφογλου ισοφάρισε πάλι 54-54 το καλάθι του Μασοκώστα με 3’12”. Στα τελευταία λεπτά οι Tebelwolves δεν βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και δύο πόντοι του Κοβάτσου 13″ πριν την λήξη έδωσαν tη νίκη στους Phoenix Bums με 54-58. Μασοκώστας πρώτος σκόρερ των Tebelwolves με έξι, ο Μοίρας πρόσθεσε εφτά και ο Παλαμίδας πέντε για τους νικητές.
Mvp της αναμέτρησης  ήταν ο Μοσκόφογλου με 13 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 6/7 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Tebelwolves ο Χαρικιόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκλεψε 1 φορά.
Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/3 βολές, 15/39 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/9 βολές, 20/51 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, είχαν 1 μπλοκ και έκαναν 14 λάθη.
Tebelwolves (Σουρβατζής): Καρίνος 2, Καραγρηγορίου 14 (2τρ 8ρ), Παπαγεωργίου 4, Τζερεμές 3 (1), Χαρικιόπουλος 14 (3τρ  6ρ), Μασοκώστας 13 (1), Πενταγιώτης 4, Καρπούζος.
Phoenix Bums (Κοβάτσος): Μοσκόφογλου 13 (6ρ), Καδάς 7, Παλαμίδας 5 (1), Καραγιάννης (6ρ), Μοίρας 15 (2), Αβαρκιώτης 2, Κοβάτσος 9 (6ρ), Λάσπας 5 (1τρ 3ασ 4κλ 8ρ), Μπαλτζόγλου 2.
Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης, ειδικά στα τελευταία λεπτά.