28/01/2024
SugarDaddys 9 25 38 51 - 51 -
SKG Bugs 12 24 39 54 - 54 -

Πήραν το... θρίλερ οι SKG BUGS!

Καθόλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, υπήρχε χαμηλό σκορ. Οι δύο ομάδες έπαιζαν καλή άμυνα και ήταν συνάμα προσεκτικές στις επιθέσεις τους. Ένα τρίποντο του Τασιούλα έφερε την διαφορά στο +6 για τους Bugs, κάτι που ώθησε τους αντιπάλους του να καλέσουν time out, με 4:15 να απομένουν.Έκτοτε,ο ρυθμός ανέβηκε, αλλά όχι και το σκορ. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν επιθετικό ρυθμό, κάτι που τις οδήγησε στο τελικό 9 - 12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ίδιο... τροοπάριο συνέχισε, με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται τόσο σε momentum, όσο και σε σκορ. Το παιχνίδι ήταν "μία σου και μία μου", καμία εξ αυτών δεν μπόρεσε να παρασύρει την άλλη στον δικό της ρυθμό και, οι καλές άμυνες αλληλοεξουδετερώθηκαν. Βγήκαν κάποιοι αιφνιδιασμοί αμφοτέρωθεν, αλλά ούτε αυτοί ήταν αρκετοί για την εγκαθίδρυση ενός momentum. Ο χαμηλός ρυθμός που επικρατούσε φάνηκε να βολεύει τις δύο ομάδες, και το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 25 - 24.

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή στην οποία οι Bugs αποφάσισαν να επενδύσουν παραπάνω στο τρίποντο παιχνίδι τους, κάτι που πάλι δεν τους δικαίωσε και δεν αποτέλεσε παράγοντα Χ για να πάρουν κάποια αξιοσημείωτη διαφορά με διάρκεια. Οι Sugar Daddys, από την άλλη, άρχισαν να οργανώνουν καλύτερα τους δικούς τους αιφνιδιασμούς και συνεπώς να μείνουν κοντά στο σκορ καθ'αυτόν τον τρόπο. 30 αγωνιστικά λεπτά μετά, το σκορ βρισκόταν στο 38 - 39, με τη γραμμή μεταξύ ντέρμπι και... "εκτόξευσης" του ρυθμού να μοιάζει λεπτή.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι SKG Bugs καθιέρωσαν ένα δικό τους σερί 7-0, διαμορφώνοντας έτσι το 38 - 46, ενώ οι ρόλοι... αντιστράφηκαν. Πλέον, οι Sugar Daddys ήταν αυτοί που έψαχναν τρίποντα, και κατάφεραν να βρουν 3 από το χρονικό σημείο του σερί των αντιπάλων τους, τα οποία απεδείχθησαν ικανά για να "ματσάρουν" τον ρυθμό τον οποίο είχαν καθιερώσει οι Bugs. Το παιχνίδι, μετά από πολλά σκαμπανευάσματα στον ρυθμό, επέστρεψε στο αργό τέμπο, στις... εργοστασιακές του ρυθμίσεις δηλαδή, καθώς από τα 5:08 μέχρι και το τέλος (47 - 50), οι δύο ομάδες σκόραραν μόλις από 4 πόντους, παίζοντας πολύ άτσαλα και άναρχα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 51-54.

Bettson Greece MVP "παρασημοφορήθηκε" ο Γεώργιος Βοσκάκης, ο οποίος σε 27 αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να μετρήσει 14 πόντους, 11 ριμπάουντ (4 επιθετικά), έχοντας 7/18 δίποντα (10)

SKG Bugs: Δασκάλου 0, Μπούφος 8, Ξάνθος 0, Οικονόμου 9, Παπαδόπουλος 11, Τασιούλας 8, Χρήστογλου 4

Για τους Sugar Daddys, ο διακριθείς ήταν ο Κεσίδης Δημήτριος, ο οποίος σε 27 αγωνιστικά λεπτά, κατάφερε να μετρήσει 6 πόντους, 14 ριμπάουντ (2 επιθετικά), 3 ασίστ για 2 λάθη και 1 κλέψιμο (16EFF)