29/09/2021
New York Fix 8 12 9 13 - 42 -
Mad Frogs 13 11 9 10 - 43 -

Πήραν το θρίλερ οι Mad Frogs!

Το βραδάκι της Τρίτης 28, Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα ματς με μεγάλη ένταση και δυνατές μονομαχίες, οι Mad Frogs με βολή του Καρατζούνη στα δέκα δευτερόλεπτα , κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο απέναντι στους New York Fix με 42 – 43.
Καλύτερα μπήκε η ομάδα του Καραμήτσου στον αγωνιστικό χώρο και με τους Καρατζούνη(5) και Στεργίου (4) να οδηγούν στην επίθεση προηγήθηκε 5 – 11. Κουτούζος με τρίποντο και Αθανασόπουλος τα καλάθια των γηπεδούχων. Στα 2 λεπτά που απέμεναν για την λήξη της περιόδου, ο Κουράσης έβαλε ένα τρίποντο για τους Φιξ για να απαντήσει ο Αδαμόπουλος με ωραία κίνηση διαμορφώνοντας το 8 – 13.
Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ με πρώτο σκόρερ τον Παύλου με 5 πόντους και βοήθειες από Πλατανίτη, Χαμπεσή και Χριστοδούλου, αλλά τα Βατράχια με 4 του Χόντα και Στεργίου, Σαΐνη να βάζουν από 3, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 24.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 0 – 6 με Καρατζούνη(4), Κατσαρό με την διαφορά να πηγαίνει στους 10(20-30).Η είσοδος του Σεΐζη(4) στο ματς άλλαξαν την εικόνα των Φιξ και με Καλπακίδη, Κουράση να βοηθούν πλησίασαν στο σκορ, με τον Κωστόπουλο να διαμορφώνει με δίποντο το 29 – 33.
Αγριεμένοι μπήκαν οι Φιξ στην τέταρτη περίοδο, έτρεξαν σερί 10 – 0 με Παναγόπουλο(5), Πλατανίτη και Χατζή, παίρνοντας προβάδισμα 39 – 33. Οι Frogs βρήκαν άμεσες λύσεις με Καρατζούνη και Χόντα για το 39 – 38.Στο δίλεπτο που απέμενε, Πλατανίτης με μία βολή και Σεΐζης με δίποντο κράταγαν το προβάδισμα για τους Fix.Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με βολές από Χόντα και Στεργίου 42-42 και το θρίλερ συνεχιζόταν! Εκατέρωθεν χαμένες βολές και από τις δύο πλευρές με τον Καρατζούνη που πέτυχε την μοναδική , να διαμορφώσει το τελικό 42 – 43.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεοδόσιος Χόντας με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Σεΐζης με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Οι Fix είχαν 11 / 34 δίποντα, 5 / 17 τρίποντα, 5 / 13 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Οι Frogs είχαν 11 / 35 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
New York Fix(Ζορμπάς): Χριστοδούλου 2,Σεΐζης 6 , Χατζής 6, Παναγόπουλος 2, Παύλου 5, Αθανασόπουλος 2, Πλατανίτης 3, Κουτούζος 3, Κουράσης 6, Καλπακίδης 2, Χαμπεσής 2, Κολέτσος 3.
Mad Frogs(Καραμήτσος):Κατσαρός 2(8ρ.), Χόντας 12(9ρ.), Γιαννόπουλος, Αδαμόπουλος 2 , Σαΐνης 3, Μαρφαντάς, Καρατζούνης 14 (11ρ.), Στεργίου 8, Κωστόπουλος 2.
Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του αγώνα και το θρίλερ που υπήρχε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.