09/11/2021
Ηττηφόρος BC 6 12 2 6 - 26 -
Mpaloniakos 12 10 24 14 - 60 -

Πήρε φόρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Mpaloniakos!

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, ο Mpaloniakos πήρε εύκολα την νίκη κόντρα στον Ηττηφόρο με 60-26 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έφτασε τις τρεις στο πρωτάθλημα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ με τον Mpaloniako ωστόσο να παίρνει μία μικρή διαφορά 6 πόντων, 12-6 με τους Λαδιά και Μπαμπούση να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τον Ηττηφόρο, από 3 έβαλαν Κωνσταντούλας και Καλαμπόγιας.
Ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν πιο επιθετικό μπάσκετ. Αυτό αποτυπώνεται από το 12-10 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Ηττηφόρου, που είδαν τον Αλέξανδρο Νιαρχάκο να σημειώνει σε αυτό το διάστημα 8 πόντους. Για την ομάδα του Ζαγαριώτη, 6 έβαλε ο Δημήτρης Μπαμπούσης που ήταν απολαυστικός.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Mpaloniakos άστραψε και βρόντηξε. Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο (δέχτηκε μόλις 2 πόντους) και με καταπληκτική επίθεση, έτρεξε ένα επιμέρους 24-2 και προηγήθηκε με 26 πόντους διαφορά, 46-20. Λαδιάς από την μία με 8 πόντους και Κωνσταντούλας από την άλλη με 2 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Mpaloniakos έκανε διαχείριση δυνάμεων και πήρε τελικά την νίκη με 60-26 πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο και κέρδισε με 38-8! Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Μπαμπούσης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Κωνσταντούλας με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη και 1 τάπα.
Συνολικά ο Ηττηφόρος είχε 11/57 εντός πεδιάς, 4/19 τρίποντα και 0/7 βολές. Πήρε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα, έκανε 10 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 27/72 εντός πεδιάς, 1/13 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 2 τάπες.
Ηττηφόρος (Κωνσταντούλας): Ανδριγιαννάκης, Τέτσιος 2, Ασημακόπουλος, Κωνσταντούλας 9, Νιαρχάκος 10, Καλαμπόγιας 5, Τσίλογλου.
Mpaloniakos (Ζαγαριώτης): Λεβεντούρης 15, Λαδιάς 12, Παναγιωτίδης, Μπαμπούσης 22, Καρατσαρέας 9, Χατζηδημητρίου 2.
Τι μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο που έκανε ο Mpaloniakos!