14/03/2022
La Bola De Papel 17 8 15 18 - 58 -
Spartans BC 12 14 22 5 - 53 -

Πήρε τη ρεβάνς η La Bola De Papel!

Μεσημέρι Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η La Bola de Papel (9-4) υποδέχθηκε τους Spartans BC (9-4) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της D2, αναζητώντας ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου (70-69) που κρίθηκε με buzzer beater του Νίκου Σάσσαρη. Η La Bola ήταν ανώτερη στο ξεκίνημα και στο φινάλε της αναμέτρησης, επικρατώντας με 58-53 και έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Μιχάλη Τσουκάλη (27π, 5 ριμπ., 3 ασί., 7 κλεψ.). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ιδανική εκκίνηση πραγματοποίησε η τυπικά γηπεδούχους La Bola που προηγήθηκε με 10-0. Ο Μιχάλης Τσουκάλης ήταν από νωρίς ζεστός με 9 πόντους και 1 τρίποντο, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Γιάννη Σωτηρόπουλο (3π.) και Μιχάλη Μαύρη (3π.). Μετά το μουδιασμένο πρώτο πεντάλεπτο, οι Spartans έβγαλαν αντίδραση με τους Ζαν Μπατίστ (3π.) και Αντώνη Αμοργιανό (3π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ δεκαλέπτου, 17-12.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, με τους Spartans να ανεβάζουν αισθητά την απόδοσή του και στις δύο πλευρές του γηπέδου, επικρατώντας με επιμέρους σκορ 8-14. Γιάννης Καμπούρης και Γιώργος Τσούμας αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος επιθετικά για τους φιλοξενούμενους με 8 και 4 πόντους αντίστοιχα. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η La Bola που βασίστηκε αποκλειστικά στους Μιχάλη Τσουκάλης (4π.) και Δημήτρη Φλώρο (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-26.