17/03/2024
Sugar Mountains 17 13 16 17 - 63 -
Mandra Heat 16 10 19 20 - 65 -

Πήρε την ματσάρα η Mandra Heat!

Το παιχνίδι άρχισε, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ξεκάθαρη διάθεση να εκμεταλλευτούν τον Γιάννου, ο οποίος είχε εντυπωσιακή ευστοχία από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» στο πρώτο διάστημα της αναμέτρησης .Παρολα αυτά, αν και μέχρι τα μισά της περίοδου, η Heat ήταν πίσω με 6 πόντους(10-4), κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με το 17-16 να είναι το σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι - χέρι με το σκορ να είναι 19–18 στο τέταρτο λεπτό του δεκαλέπτου, με τους παίκτες να δείχνουν διάθεση να αναλάβουν πρωτοβουλίες για την ομάδα τους. Η Mandra Heat συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ με τον Θωμά κυρίως και το 30-26 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά ενώ είχαν τον Σιδέρη στην «ζώνη του λυκόφωτος», ο οποίος πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα για να κάνει το 33-39 7:20 πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Οι Sugar Mountains δεν ήπιαν «θάλασσα», έσφιξαν την άμυνά τους και έχοντας τον Βασίλη Μπάρλα ορεξάτο, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 46-45.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αναμενόταν συγκλονιστικό και έτσι ήταν. Οι Sugar Mountains κρατούσαν ένα πολύ μικρό προβάδισμα υπέρ τους, όμως το ματς φαινόταν πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ετσι, ο Κύτρος, με πολύ ωραίο jumper, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων 8’’ πριν το τέλος(63-65). Ο Al Rajabi, έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση στην τελευταία επίθεση, με αποτέλεσμα η Mandra Heat να πάρει μια σπουδαία νίκη με το 63-65 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιάννου με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ πολυτιμότερος των Sugar Mountains ήταν ο Al rajabi με 27 πόντους , 7 ριμπάουντ και 3 ασιστ.

Sugar Mountains(Κούτρας): Al Rajabi 27 ,Al Rajabi K 11,Κούτρας 2,Μουχτής ,Μπάρλας Α 2 , Μπάρλας Β 13 , Μπενέκος 8

Mandra Heat(Τσιάβος): Γιάννου 19,Θωμάς 7, Κύτρος 18,Μανήσαλης 13,Σιδέρης 6,Τσιάβος 2

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές εναλλαγές στο σκορ καθόλη την διάρκεια του ντέρμπι.