06/05/2023
Phoenix Stars 10 12 14 11 - 47 -
Sintrim Team 16 13 15 13 - 57 -

Πήρε την πρόκριση η Sintrim Team!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Sintrim Team ήταν η ομάδα που επικράτησε, με το σκορ να δείχνει 10-16 υπέρ της. Οι κορυφαίοι παίκτες των Phoenix Stars, Τσιλιπάκος και Μόκκας, προσπαθούσαν να βρουν τον ρυθμό τους και να προηγηθούν στο σκορ, αλλά η άμυνα της Sintrim Team ήταν πολύ αποτελεσματική και τους δυσκόλεψε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Stars προσπάθησαν να επαναφέρουν το ματς στη ζωή τους. Ο Τσώτσος και ο Τερμεντζής άνοιξαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να πετύχουν αρκετούς πόντους. Ωστόσο, η Sintrim Team διατήρησε το προβάδισμα, με το σκορ να δείχνει 22-29 υπέρ της στην ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι κορυφαίοι παίκτες της Sintrim Team, Τερζίδης και Σαλαβάτης, συνέχιζαν να παίζουν εξαιρετικά και να σκοράρουν συχνά.

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν πολύ αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Οι Phoenix Stars κατάφεραν να κρατήσουν το παιχνίδι κοντά στο σκορ και να χτυπήσουν την αντίπαλη ομάδα με σκοπό να πετύχουν το κάτι παραπάνω. Η Sintrim όμως έδειξε ψυχραιμία και έτσι κατάφερε να μείνει για ακόμα μια φορά μπροστά.

Όποιες και να ήταν οι προσπάθειες των Phoenix Stars στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρύθμο που είχαν δώσει στο παιχνίδι οι Sintrim και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των δεύτερων με τελικό σκορ 47-57.

MVP του αγώνα είναι ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος έκανε double double με 18 πόντους και 12 ριμπαόυντ.

Ενώ για τους Phoenix Stars άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Τσιλιπάκος ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Phoenix Stars: Χασιώτης 7 (1) , Τσιλιπάκος 9 (1) , Τσώτσος 7 (1) , Μόκκας 7 , Τερμεντζής 7 , Μυτιληναίος 7 , Σαμούτης , Στρουζας 3 (1)

Sintrim Team: Καρακώστας , Τερζίδης 16 (1) , Λιβέρης 9 (2) , Τουρόγλου , Σαλαβάτης 18 (1) , Μεγαλόπουλος 8 (1) , Σταυρίδης 2 , Μεταξούδης 2 , Γιολβάνης 2