12/06/2023
Fioretsina Salonica 16 20 17 21 - 74 -
Lockers 19 16 22 25 - 82 -

Πήραν την νίκη οι Lockers!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τους Lockers να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Σιδερίδη, του Γιαννακή και του Τερζάκη, όμως οι Fioretsina Salonica δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Παπαβασιλείου και του Χαϊτλή διαμορφώνοντας το 16-19.

Οι Fioretsina Salonica μπήκαν πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Μιλκούδη και τον Γαλή να βρίσκουν ρυθμό και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Lockers βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Καντζαρίδη, του Παππά και του Γεωργίου, όμως πλήρωσαν την αστοχία από την περιφέρεια και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με το ισχνό 36-35.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Lockers πατούσαν καλύτερα και κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα με τον Αλεξανδρίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενου πόντους για την ομάδα του. Οι Fioretsina Salonica βρήκαν σκορ με τον Μιλκούδη, τον Χαϊτλή και τον Ελευθεριάδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως τους στοίχησε η κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 53-57.

Στην τέταρτη περίοδο οι Fioretsina Salonica προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Μιλκούδη, τον  Τζάμο και τον Παπαβασιλείου να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Lockers έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 74-82.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλεξανδρίδης με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους Fioretsina Salonica ξεχώρισε ο Σταμάτης Μιλκούδης με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Fioretsina Salonica: Μιλκούδης 25, Χαριτίδης Φ., Τζάμος 7, Παπαβασιλείου 9(1), Χαριτίδης Α. 2, Χαϊτλής 16(3), Μπουμπόνας, Γαλής 9(3), Ελευθεριάδης 6(2)

Lockers: Σιδερίδης 7(2), Τερζάκης 15(3), Μηνασίδης 1, Αλεξανδρίδης 28, Καντζαρίδης 4, Γιαννακής 45, Παναγιωτόπουλος, Γεωργίου 3(1), Τσουματίδης 16(3), Παππάς 3.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών των δύο ομάδων.