29/01/2020
Αγανάκτηση 16 11 5 9 - 41 -
Elitήριοι by pinguin.gr 6 13 12 14 - 45 -

Πιάνουν τόπο οι φωνές του Νίκωνα!

Αν και ξεκίνησαν άσχημα το ματς, όντας στο -11 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Elitήριοι κέρδισαν την Αγανάκτηση με 41-45 και ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στον τέταρτο όμιλο της Master League, με τον φωνακλά Νίκωνα Κωνσταντινάκο να βγαίνει mvp!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Τσάφου, καθώς με 5 πόντους του Σπηλιόπουλου, 4 του Τάκη Τσατσάνη και τριποντάκι του Κλήμη, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 16-6. Ο Καρδάσης με 4 πόντους και ο Τσόκας με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι πήραν μπρος και με 7 πόντους του Πατωνίδη και 4 του Νίκωνα Κωνσταντινάκου, πλησίασαν στους 3, 21-18, 2:00 για την ανάπαυλα. Τελικά η Αγανάκτηση πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 27-19, έπειτα από τρίποντο του Τάκη Τσατσάνη και δίποντα των Τσολάκου, Γιουρμετάκη, Σωτηρόπουλου και Κλήμη.

Με τον Πατωνίδη να συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 6 πόντους και τους Καρδάση, Ξενόφο και Τσόκα να τον ακολουθούν, οι Elitήριοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 31-31, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με 1/2 βολές του Τσολάκου, οι Αγανακτισμένοι έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 32-31, ενώ ο νωρίτερα ο ίδιος παίχτης και ο Σπηλιόπουλος σημείωσαν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 32-31!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το τρίτο δεκάλεπτο, η αρμάδα του Ρηγόπουλου έβγαλε περισσότερο πάθος για τη νίκη και με τους Λαγωνικάκο – Νίκωνα Κωνσταντινάκο να φωνάζουν παρών με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, έφτασε στην σπουδαία νίκη με 41-45. Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε η Αγανάκτηση να βρει ρυθμό στην επίθεση, με τους Τάκη Τσατσάνη και Σωτηρόπουλο να ξεχωρίζουν με τα τρίποντα που έβαλαν.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 3/11 βολές, 13/32 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/20 βολές, 16/42 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 21 λάθη.

Πολυτιμότερος της Αγανάκτησης ο Σπηλιόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Elitήριων ο Νίκωνας Κωνσταντινάκος με 9 πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 3/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Αγανάκτηση (Σπηλιόπουλος Α. – Τσάφος): Σωτηρόπουλος 7 (1), Κλήμης 5 (1), Σπηλιόπουλος Γ. 7, Γιουρμετάκης 4, Μαρούτας 3, Τσόκανος, Τσατσάνης Α., Βαζούρας, Τσατσάνης Τ. 10 (2), Τσολάκος 5

Elitήριοι (Ρηγόπουλος): Λαγωνικάκος 7 (1), Λόζος, Κωνσταντινάκος Νίκος, Ξενόφος 3, Πατωνίδης 14, Τσόκας 6, Καρδάσης 6, Κωνσταντινάκος Νίκωνας 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Elitήριων και η αμυντική τους λειτουργία στο δεύτερο μέρος, όπου δέχθηκαν μόλις 14 πόντους!