04/07/2021
Tornados 14 17 7 10 - 48 -
Pourangers BC 9 17 22 16 - 64 -

Πίεσαν, έτρεξαν και κέρδισαν οι Pourangers!

Με κύριο συστατικό την πιεστική άμυνα και τις επιθέσεις σε πρώτο χρόνο στο άλλο μέρος του παρκέ, οι Pourangers BC  πήραν τη νίκη με 48-64 απέναντι στους Tornados, στα πλαίσια της Development κατηγορίας, στο κλειστό του Κολωνού.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, με τις ομάδες να ξεκινούν με αρκετά λάθη μη μπορώντας κάποια να ξεφύγει με πάνω από ένα πόντο διαφορά. Οι Tornados με Νικολαΐδη και Βαβουδή λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου σκόραραν και το έκλεισαν με προβάδισμα 14-9 μπροστά.

Οι Σταυρόπουλος και Θανάσης Μπούτζης ανέβασαν στροφές στη συνέχεια της αναμέτρησης, δίνοντας επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους, με τους Νικολαΐδη και Βρύση από Tornados να απαντούν όμως και να διατηρούν τη διαφορά των 5 πόντων, με την οποία έκλεισε το ημίχρονο, 31-26.

Αλλαγμένοι προς το καλύτερο οι Pourangers στην επιστροφή στο παρκέ, με τον αεικίνητο Στρατόπουλο να είναι κομβικός με την πιεστική άμυνα του, τον Μπούτζη Θ. να κυριαρχεί σε επίθεση και ριμπάουντ και κάπως έτσι, παρά τις προσπάθειες του Κοσμίδη, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 38-48, με τους Pourangers να τουμπάρουν το παιχνίδι για τα καλά!

Ο εκπληκτικός πραγματικά ρυθμός του παιχνιδιού δεν σταμάτησε ούτε στην τελευταία περίοδο, με τον Μουρελάτο στις αρχές της να σκοράρει ακατάπαυστα προσπαθώντας για την ανατροπή για Tornados, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι σοβαροί και …κυνικοί και να τελειώνουν το παιχνίδι, με τελικό σκορ 48-64.

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Θανάσης Μπούτζης με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Tornados ξεχώρισε ο Χρήστος Κοσμίδης με 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

Συνολικά οι Tornados είχαν 19/58 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 7/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 25 λάθη.  Συνολικά οι Pourangers είχαν 28/64 δίποντα, 0/23 τρίποντα, 8/18 βολές, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη.

Tornados (Βρύσης): Αριφάκος 3, Χατζής, Βρύσης 5, Αχλαδιανάκης 12, Βαβουδής 4, Μουρελάτος 8, Κοσμίδης 10 (18 ριμπ), Νικολαΐδης 6.

Pourangers BC (Μπούτζης): Πιστεύος 2, Σταυρόπουλος 15, Μπούτζης Γ. 8 (10 ριμπ), Αγαδάκος 3, Γεωργιόπουλος, Στρατόπουλος 8, Μπούτζης Σ. 4, Μπούτζης Θ. 24 (14 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Ο εκπληκτικός ρυθμός του παιχνιδιού!!