16/10/2020
Panzerakia 9 10 15 19 - 53 -
Πόρτο 14 4 13 9 - 40 -

Πίεσαν και καθάρισαν τα Panzerakia!

Με τα Panzerakia να πιέζουν στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, οι κίτρινοι έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας της ΠΌΡΤΟ με 53-40, στην όμορφη αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Seven.

Ο Τοπούζογλου ξεκίνησε “καυτός” έξω από τα 6.75, με την ΠΌΡΤΟ να εκμεταλλεύεται το καλό ξεκίνημα επίσης του Τζανή, μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενη με 9-14, με τον ενεργητικό Κατσιγιάννη να ξεχωρίζει για Panzerakia.

Η μπάλα πήγαινε συνεχώς στο ποστ στα χέρια του Τζανή, με τους φιλοξενούμενους όμως να δυσκολεύονται να βρουν στόχο, με τα Panzerakia να το εκμεταλλεύονται, με τους Μαλλιαρό και Παπαδόπουλο να σκοράρουν για το 19-18 ως σκορ ημιχρόνου.

Ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο για τις δύο αντίπαλες ομάδες, με τους Γώγο και Τοπούζογλου να αναλαμβάνουν περαιτέρω πρωτοβουλίες επιθετικά, ανακατεύοντας την άμυνα των γηπεδούχων, με τον Καραγιώργο να σκοράρει προς το τέλος για το 34-31 για τα Panzerakia.

Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να πιέσουν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, δυσκολεύοντας το κατέβασμα της μπάλας για ΠΌΡΤΟ, με τον Γώγο να προσπαθεί πολύ να κρατήσει την ομάδα του, μη μπορώντας όμως να αποτρέψει την ήττα, η οποία ήρθε με σκορ 53-40.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος με 2 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Από ΠΌΡΤΟ ξεχώρισε ο Γιάννης Γώγος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/45 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 6/16 βολές, 37 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 24 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/32 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 9/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 28 λάθη.

Panzerakia (Χριστόπουλος):Καλιακούδας, Κατσιγιάννης 14, Μαγκανιάρης 6, Μαλλιαρός 5 (7 ριμπ.), Πάγκαλος 6, Πάλλας 4, Παπαδόπουλος 2, Πιπίνης 5, Φανουργιάκης Η. 6, Φανουργιάκης Σ. , Καραγιώργος 5.

Πόρτο: (Οικονομίδης):Γώγος 16 (7 ριμπ.), Θεοδωρόπουλος, Κατερίνας 3, Μόσχος, Μούζας, Ντουμάνης 3, Τζανής 4, Τοπούζογλου 11, Τσαλτάκης 1, Χατζιδάκις 2.

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!