18/02/2024
Retro Pacers 14 20 11 17 - 62 -
Couvaliers 6 15 21 12 - 54 -

Πίεσαν ψηλά και έφυγαν με το ροζ οι Retro Pacers!

Οι Pacers ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τον Κουφόπουλο να αναλαμβάνει δράση και σημειώνει γρήγορους 6 πόντους. Έχοντας και για συμπαραστάτη τον Αναγνωστόπουλο με 5 πόντους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Σαφώς ανώτερο ποιοτικά το δεύτερο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Εξαιρετικός ο Σμέτης 6 πόντους στο ημίχρονο κράτησε κοντά τους Couvaliers με το σκορ στο 34-21 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με τους Καζάνη (7π) και Τσιρδήμο (9π) να δίνουν λύσεις επιθετικά, κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στους τρεις πόντους διαφορά. Για τους γηπεδούχους, μόνο Καζαφέρης μπόρεσε να βοηθήσει στο τρίτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι πλέον να γίνεται derby.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η ομάδα του Χριστοδουλοπούλου έκανε πιο επιθετική την άμυνά της, καθώς, πιέζοντας ψηλά κατάφερε να κλέψει μπάλες και να βρει εύκολα καλάθια με τον Κουφόπουλο. Αυτή η πίεση στα τελευταία λεπτά αρκούσε για τους γηπεδούχους, ώστε να φύγουν με τη νίκη από το ΓΣΠ, επικρατώντας με 62-54 τους μαχητικούς Couvaliers.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κουφόπουλος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσιρδήμος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13/7 βολές, 14/44 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 6 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/16 βολές, 18/43 δίποντα και 3/31 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 10 λάθη.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 10, Βελλής, Ιωαννίδης 10, Καζαφέρης 14, Κουφόπουλος 14, Μπουρμπόν 9, Πουλαδάκης, Σέμπογλου 5

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 3, Γονιδάκης 4, Καζάνης 7, Κούκης 12, Πολίτης, Σμέτης 8, Τσιρδήμος 11, Χριστοδούλου 9

Τι μας άρεσε: Οι πολλές εναλλαγές στο σκορ!