07/01/2024
Trailers 9 12 13 14 - 48 -
Panzerakia 10 10 16 19 - 55 -

Με πίεση και ριμπάουντ τα Panzerakia!

Μεγάλη νίκη πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς τα Panzerakia, καθώς για την 15η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισαν για δεύτερη φορά τους Trailers με 48-55 και έκαναν σημαντικό βήμα για την κατάληψη της πέμπτης θέσης.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τα Panzerakia να προηγούνται με 9-10, χάρη σε 4 πόντους του Πάγκαλου και βοήθειες των Χαραλαμπάκη, Κατσιγιάννη και Ζωγράφου. Ο Παπαδόπουλος και ο Βλάχος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους Trailers με 5 πόντους του Βλάχου να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 21-20. Ο Φανουργιάκης με ένα τρίποντο και οι Πάλλας, Πολυχρονόπουλος και Ζωγράφος με 2 πόντους βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Χριστόπουλου να παίρνει τρεις φορές προβάδισμα 5 πόντων και τελικά με 4 πόντους του Φανουργιάκη, 4 του Πάγκαλου και τρίποντο του Πάλλα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 34-36! Ο Βλάχος με 4 πόντους και οι Ζαφρακόπουλος - Ζαχαριουδάκης με ένα τρίποντο έκαστος κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 34-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Panzerakia μπήκαν πολύ δυνατά, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 34-46, και με μεγάλα σουτ των Ζωγράφου, Μαλλιαρού και Πολυχρονόπουλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-55. Πάλεψαν στο φινάλε οι Trailers να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Βλάχου και Παπαδόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/18 βολές, 13/28 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/12 βολές, 20/57 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Trailers ο Βλάχος με 22 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 8/12 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για τα Panzerakia ο Ζωγράφος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Trailers (Γεωργούντζος): Αντωνίου, Γεωργούντζος 2, Ζαφρακόπουλος 7 (1), Τσιλίδης 4, Παπαδόπουλος 8 (1), Ζαχαριουδάκης 3 (1), Βλάχος 22, Βέρρας 2, Δέτσης

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας 5, Χαραλαμπάκης 6, Φανουργιάκης 7 (1), Καλιακούδας, Κατσιγιάννης 5, Πάγκαλος 8, Ζωγράφος 12, Πολυχρονόπουλος 7 (1), Μαλλιαρός 5

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για τα Panzerakia!