05/10/2023
Singular Logic 7 10 19 15 - 51 -
Beer Team 12 10 6 11 - 39 -

Πίεση, πίεση και ροζ για την Singular Logic!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για την Singular Logic στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισε την Beer Team με 51-39 στο κλειστό της Ζωφριάς.

Τρομερή εκκίνηση πραγματοποίησε η Beer Team στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Κρεκούκη και τρίποντα των Μαρφαντά - Μαυράκη, προηγήθηκε με 0-12 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με έμμεσο τρίποντο του Καραχάλιου και βοήθειες των Παπακώστα - Αναστασόπουλου, μείωσαν στους 5, 7-12.

Με τρίποντα των Παπακώστα και Καραφώτη, η Singular Logic έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 15-15, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Κρεκούκης σκόραρε 4 νέους πόντους και μαζί με το δεύτερο τριποντάκι του Μαρφαντά, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 17-22!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ντουμάνη κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 9 πόντους του Παπακώστα και 6 του Καραχάλιου, απέκτησε σημαντικό προβάδισμα νίκης, 36-28. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους "Μπυρόβιους" στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Θεοδοσόπουλο να πετυχαίνει 3 πόντους και τον Μεταξά 2. Σκορ τρίτης περιόδου 36-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Singular Logic είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παπακώστα, Καραχάλιο, Σιαρέ, Αναστασόπουλο και Καραφώτη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 51-39! Για την Beer Team στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μαρφαντάς, Τζατζαράκης και Κρεκούκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 12/35 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/15 βολές, 9/38 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp της Singular Logic ο Καραχάλιος με 13 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 6/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Beer Team ο Κρεκούκης με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Singular Logic (Ντουμάνης): Καραχάλιος 13, Αράπογλου 1, Αναστασόπουλος 6, Ιγκνιάτοβιτς, Καραφώτης 5 (1), Παπακώστας 19 (5), Παλιοκώστας 2, Λυμπεράκος, Σιαρές 5 (1), Σκούρτας, Σκαρδούτσος

Beer Team (Μαυράκης): Μαρφαντάς 12 (4), Κρεκούκης 8, Θεοδοσόπουλος 6, Μαυράκης 4 (1), Μεταξάς 4, Μαχαλιάς 2, Ξυγκάκης, Τζατζαράκης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της Singular Logic!