71
Flood BC 9 11 18 29 - 67 -
Thu 19 10 24 18 - 71 -

Πήγαν να κάνουν την ζημιά στην Thunder οι Flood!

Με την φωτιά έπαιξε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Thunder, καθώς λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει απέναντι στους Flood, παίρνοντας τελικά το τελευταίο εισιτήριο για τους 16 του κυπέλλου με 67-71, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους Souvlakers!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Thunder στο ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Καζαντζή, ένα του Τζούρτου και 4 πόντους του Σαμπάνη, προηγήθηκε με 9-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους τυπικά γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά βρήκαν στόχο οι Ασπιώτης (3π), Γρηγορακάκης, Ζαφειρόπουλος και Καραχάλιος.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Λογοθέτη κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο +12, 11-23, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 20-29, με τον Ζαΐμη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Οι Flood σε εκείνο το σημείο κατάφεραν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων και με 5 πόντους του Καραχάλιου, αλλά και 4 του Ζαφειρόπουλου, κρατήθηκαν κοντά στο σκορ.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η είσοδος των Τσιστράκη – Λαγού άλλαξε την ροή του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Σαμπάνη, 5 του Τσιστράκη, 4 του Αναστόπουλου, άλλους τόσους του Μαστορίδη και τριποντάκι του Τζούρτου, η Thunder ξέφυγε στους 15, 38-53. Πάλεψαν σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι, πλησιάζοντας μέχρι και στους 3, ωστόσο τελικά οι 9 πόντοι του Ασπιώτη και οι 6 του Μεταξά δεν έφταναν για να κρατήσουν την διαφορά σε νορμάλ επίπεδα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-53!

Με τρεις συνεχόμενες τρίποντες βόμβες του Αλικανιώτη, μια του Μεταξά,  7 πόντους του Ζαφειρόπουλου και 5 του Ασπιώτη, οι Flood έβαλαν φωτιά στο ματς, καθώς πλησίασαν στον πόντο, 66-67, 20″ για το φινάλε. Ωστόσο, η εμπειρία της Thunder στα τελευταία λεπτά έπαιξε καταλυτικό ρόλο και με τους Ζαΐμη – Σαμπάνη να βγάζουν το φίδι από την τρύπα με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού με 67-71.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 19/53 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 23/44 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Flood ο Ασπιώτης με 18 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 5/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Mvp της Thunder ο  Ζαΐμης με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 6/10 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Flood (Ασπιώτης): Βλάχος 3, Ζαφειρόπουλος 15 (1), Καραχάλιος 7, Γρηγορακάκης 6, Παπαϊωάννου, Ασπιώτης 18 (2), Αλικανιώτης 9 (3),Μεταξάς 9 (1)

Thunder (Λογοθέτης): Ζαράνης 4, Καζαντζής 8 (2), Λαγός, Ζαΐμης 16, Τσιστράκης 8, Αναστόπουλος 6, Τζούρτος 6 (2), Σαμπάνης 15 (1), Μαστορίδης 8 (6 ασίστ)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα για τρία δεκάλεπτα από την Thunder, αλλά και η μεγάλη επιστροφή των Flood στα τελευταία λεπτά!