03/12/2023
Slam Ducks 12 9 13 19 - 53 -
Old Stars 8 16 14 10 - 48 -

Πήγαν να χάσουν και από συνήθεια... κέρδισαν οι Ducks!

Την 5η σερί νίκη πήραν το βραδάκι της Κυριακής οι Slam Ducks, με την παρέα του Νίκου Ισαακίδη να κερδίζει δύσκολα τους Old Stars του Φώτη Δουκάκη, με τελικό σκορ 53-48.

Παρά το μοιρασμένο στο ξεκίνημα παιχνίδι και τις τρίποντες... βόμβες του Δουκάκη στα μέσα του δεκαλέπτου, οι Slam Ducks με τον Τσουμάκο να παίρνει τα ριμπάουντ και τους Μαυροζούμη και Σαφρά να εκτελούν, πέρασαν μπροστά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 12-8. Οι Old Stars είδαν τους Λεντζή και Τζιόπα να μπαίνουν και να δίνουν άμεσα λύσεις, το παιχνίδι πλέον να έρχεται στην απόλυτη ισορροπία και το ημίχρονο να κλείνει στο 21-24!

Οι Old Stars στηρίχθηκαν στο δίδυμο ψηλών τους, με τους Καπράλο και Τζώρτζο να απαντούν στο γεμάτο ενέργεια αλλά οχι τόσο εύστοχο παιχνίδι του Σαφρά, μπαίνοντας μάλιστα με το υπέρ τους 34-38 στην τελευταία περίοδο, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι! Εκεί όμως ο Σαφράς ανέβηκε, παρέσυρε τους υπόλοιπους συμπαίκτες του (6 σύνολο οι Ducks) και με... φόρα έδωσε την 5η σερί νίκη στα "παπάκια", με σκορ 53-48!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Τσουμάκος με 7 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Δουκάκης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/40 δίποντα, 5/24 τρίποντα,18/27 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 4 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/40 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 6/14 βολές, 56 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 12 λάθη.