10/04/2024
Pink Paper 18 31 7 11 - 67 -
Pressof BC 4 15 31 14 - 64 -

«Πήγε κι ήρθε» η Pressof!

Μία πρόκριση με μπόλικο άγχος και ιδρώτα πήρε η Pressof, η οποία μπορεί να ηττήθηκε με 67-64 στο δεύτερο παιχνίδι από τους Pink Paper, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε το +18 του πρώτου παιχνιδιού και προκρίθηκε στο Final Four της Evolution League. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια», προηγήθηκαν ακόμα και με +30, όμως υπήρξε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο από τη Pressof, η οποία βγήκε από τη δύσκολη θέση και εξασφάλισε τελικά τη πρόκριση. Στον ημιτελικό του πρωταθλήματος η ομάδα του Μπαλάσκα θα βρει απέναντι της κάποιον εκ των Komodo Dragons ή Blastiako.

Στα του παιχνιδιού, οι Pink Paper έδειξαν να πατούν καλύτερα από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν 11-4. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πάρα πολύ άστοχοι και δυσκολεύτηκαν αρκετά επιθετικά, κάτι που αποδεικνύει και το γεγονός πως πέτυχαν μόλις 4 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο! Ο Ορφανίδης από την άλλη πλευρά βρήκε φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και πήγε το σκορ στο 15-4. Ο ίδιος με δικό του εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 18-4, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pink Paper κυριάρχησαν απόλυτα. Στα πρώτα λεπτά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο με βολές, ενώ έβλεπαν απέναντί τους πως ο Ορφανίδης δεν άφηνε το… πόδι από το «γκάζι» και τους Ανδρουτσόπουλο και Καρπούζη να σκοράρουν επίσης από τη περιφέρεια για το 32-7. Η ενέργεια και η ευστοχία των Pink Paper είχαν φτάσει σε υψηλά επίπεδα, με τον Μποτσάκο να ανεβάζει επίσης την απόδοση του και έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο +30 με το σκορ στο 49-19.

Η Pressof βρέθηκε «στριμωγμένη στα σχοινιά» και άπαντες ήξεραν πως αν δεν έβγαζαν αντίδραση το παιχνίδι θα ξέφευγε. Έτσι μπήκαν αποφασισμένοι μετά την ανάπαυλα και «γύρισαν τον διακόπτη», με τον Νομικό να βάζει τρίποντα ψυχολογίας για το 51-30. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν «καθαρό μυαλό», γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Pressof για να ρίξει τη διαφορά στους 12 πόντους (56-44). Η άμυνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε αισθητά, ενώ ο Παραράς μάζεψε «σκουπίδια» και σκόραρε επίσης, με την ομάδα του να φτάνει στο -6 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (56-50).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τη Pressof να δείχνει πως έχει συνέλθει από το αρχικό σοκ, αλλά και με τον Ορφανίδη να «βρίσκει το χέρι του» και να ανεβάζει το σκορ στο 63-53. Ο Νομικός απάντησε με δύο σερί δικά του τρίποντα (63-59), ενώ ο Μποτσάκος και ο Καρπούζης έκαναν το 67-59. Ο χρόνος δεν προσφερόταν στους Pink Paper για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και έτσι το τελικό 67-64 έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, αλλά τη πρόκριση στη Pressof.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ανδρουτσόπουλος με 16 πόντους, 1 μπλοκ και 11 ριμπάουντ. Από τη Pressof ξεχώρισε ο Γιώργος Κοντάκος με 4 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ.

Pink Paper (Αζάρ): Αζάρ 2(3ρ.), Ανδρουτσόπουλος 16(11ρ.), Ζηζόπουλος, Καμπόσος 3(5ρ.), Καρπούζης 10(2ρ.), Κοντομίχος 1(5ρ.), Μποτσάκος 14(7ρ.), Ορφανίδης 21(5ρ.), Πρασόπουλος

Pressof (Μπαλάσκας): Vasiliu 8(8ρ.), Βρεττός, Καραντζιάς, Κοντάκος 4(17ρ.), Κοροπούλης 11(11ρ.), Νομικός 30(3ρ.), Παραράς 16(9ρ.), Τσορτός 6

Τι μας άρεσε: Το πρώτο ημίχρονο των Pink Paper και η αντίδραση της Pressof!