17/12/2019
Pink Flamingos 18 12 24 18 - 72 -
Titans 5 12 24 20 - 61 -

Pink Flamingos από… Τιτάνιο!

Σε ένα παιχνίδι όπου οι Titans ήταν φαβορί οι Pink Flamingos, αν και μόνο πέντε, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο της νίκης χάρις στο εκρηκτικό τους ξεκίνημα! Οι Titans έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ και προσπαθούσαν έκτοτε να γυρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Ροζ ξάφνιασαν τους Titans με την απόδοση τους και την ταχύτητα τους. Αφού σκόραραν πρώτοι οι Titans έπειτα δέχτηκαν ένα 18-1 σερί μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου σκόραραν για το τελικό σκορ περιόδου 18-5. Σε αυτό το διάστημα ξεχώρισε ο Λαμπρινός (8π) και ο Ζαχαρόπουλος (6π).
Στην δεύτερη περίοδο οι Titans ξεκίνησαν με ένα 8-0 σερί αλλά οι Ροζ βρήκαν τις απαντήσεις και αφού έσφιξαν την άμυνα τους ανάγκασαν τους αντίπαλους σε πολλά λάθη. Έτσι βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. 30-17 σκορ ημιχρόνου και από τους Ροζ  ξεχώρισαν ο Ζαχαρόπουλος (6π) με τον Γκαλά (4π) και ο Πίστης (4π) με τον Σακκά (4π) για τους Titans.
Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο χορταστική” καθώς σημειώθηκαν 48 πόντοι, 24 για κάθε ομάδα! Οι Titans ξεκίνησαν πάλι με 7-0 σερί αλλά οι Pink Flamingos βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν. Είχαν απαντήσεις σε όσα προβλήματα τους δημιούργησαν οι αντίπαλοι τους και με κύριο εκφραστή τον Παπαχρυσοστόμου (14π) ξέφυγαν ξανά με διψήφια διαφορά. Για τους Titans ο Μούρτος (9π) και ο Καρατσόλης (7π) προσπάθησαν να τους κρατήσουν κοντά στο σκορ.
Στην τέταρτη περίοδο οι Titans έκαναν την τελευταία αντεπίθεση και κατάφεραν να μειώσουν σε 7 με 5:35΄ να απομένουν. Αλλά οι Pink Flamingos ήταν αποφασισμένοι να νικήσουν και με ένα 14-8 σερί έκαναν το 72-61 για να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη! Παπαχρυσοστόμου (5π), Ζαχαρόπουλος (4π) και Λαμπρινός (4π) βοήθησαν σε αυτό το διάστημα τους ροζ και από μεριάς Titans οι Πίστης (8π), Μούρτος (4π) και Καρατσόλης (4π).
Mvp του ματς ήταν ο Χάρης Γκαλάς με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Για τους ηττημένους καλό ματς από τον Μάκη Σακκά με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα μπλοκ.
Συνολικά οι Pink Flamingos είχαν 21/42 εντός πεδιάς, 5/16 τρίποντα και 15/18 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα κι έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη, οι Titans είχαν 20/45 εντός πεδιάς, 3/19 τρίποντα και 12/15  βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές τη μπάλα, κι έκαναν 9 λάθη.
Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Γκαλάς 19 (10 ριμπ.), Λαμπρινός 9 (2), Παπαδόπουλος 2, Ζαχαρόπουλος 21 (10 ριμπ.), Παπαχρυσοστόμου 21 (3).
Titans (Πίστης): Αλεφράγκης, Μούρτος 15 (1), Καρατσόλης 15, Πίστης 16, Γρηγοριάδης 6 (2), Σακκάς 7 (10 ριμπ.), Μπαμπάτσικος 2.
Τι μας άρεσε: Η αστείρευτη ενέργεια και το τρέξιμο των 5 Flamingos!!