30/04/2024
G-vana 12 4 21 14 - 51 -
Kasonic Beers 17 16 20 16 - 69 -

"Πίνοντας" ανοίγει η όρεξη για τους Kasonic!

Τρία στα τρία για τους Kasonic Beers στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν την G-Vana με 51-69 στο Basketaki Arena!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Kasonic Beers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Ζυγούρη, 4 του Ρουμελιώτη και 4 του Ασημακόπουλου, προηγήθηκαν με 12-17. Ο Μοσχόπουλος με 6 πόντους, ο Αχτίπης με 4 και ο Λιάνας με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο η παρέα του Ζυγούρη πάτησε γκάζι, έφτασε μέχρι και στο +20, 12-32, και τελικά με 7 πόντους του Ρουμελιώτη, 3 του Ασημακόπουλου και τρίποντο του Μπακούρου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 16-33. Λίγα πράγματα επιθετικά για την G-Vana στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αχτίπη και Κριθαρούλα να έχουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες άφησαν πίσω τις άμυνες και έτσι οι "Μπύρες" με προσωπικό show του Ζυγούρη με 10 πόντους και τρίποντα των Προσηλιακού και Μπακούρου, ξέφυγαν στους 24, 19-43. Αντέδρασε στη συνέχεια του δεκαλέπτου η ομάδα του Λιάνα και με δύο τρίποντα του Αχτίπη, 6 πόντους του Μοσχόπουλου και δύο τρίποντα του Τσιμπούρη, το δεύτερο με buzzer beater από το κέντρο, μείωσε στους 16, 37-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με 9 πόντους του Τσιμπούρη και 4 του Μοσχόπουλου, μείωσαν στους 9, 49-58, 4:00 για το φινάλε. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού οι Kasonic Beers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Ρουμελιώτη και Ζυγούρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-69!

Πολυτιμότερος της G-Vana ο Μοσχόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Betsson MVP των Kasonic Beers ο Ζυγούρης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 3/4 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

G-Vana (Αχτίπης): Κριθαρούλας 6 (1), Αχτίπης 12 (2), Μοσχόπουλος 16, Λιάνας 2, Τσιμπούρης 15 (3), Φραγκούλης

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 14 (1), Ζυγούρης 21 (4), Λύκος 2, Μπακούρος 10 (2), Προσηλιακός 3 (1), Ρουμελιώτης 17 (1), Σπυρίδης 2

Τι μας άρεσε: Το buzzer beater του Τσιμπούρη από το κέντρο!