07/03/2020
San Anargiri Sperms 14 9 13 13 - 49 -
Mpaloniakos 13 18 2 8 - 41 -

Πιο αποτελεσματικοί στην επανάληψη οι Sperms!

Εννιά έκαναν τις νίκες στους στην Development 2 League οι San Anargiri Sperms, αφού κέρδισαν δύσκολα τον Mpaloniako με 49-41.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αφού με καλάθια των Ρεγγούζα και Μπίλια προηγήθηκαν με 12-6. Οι «γκρι» κατάφεραν να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά με τους Λεβεντούρη και Καραχάλιο, μειώνοντας σε 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, σκόραραν με τους Λεβεντούρη, Χ. Παπαβασιλείου και Καραχάλιο και μετέτρεψαν το 14-13 του δεκαλέπτου σε 23-31 στο τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Τασιούδη που πήρε σκορ κυρίως από τον Σερεβέτα, έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της για να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη οι Sperms παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Πράγματι, με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Φλέσσα, Μπίλια, Καρατζά και Ρεγγούζα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκαν στο 30’ με 36-33. Καταστροφικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τον Mpaloniako που σημείωσε μόλις 2 πόντους, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία από την απόδοση του τρίτου δεκαλέπτου, οι Sperms συνέχισαν δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι. Με τους Ρεγγούζα και Φλέσσα να σκοράρουν σε καίρια σημεία του παιχνιδιού και τους Γιαννούλη και Σερεβέτα να βοηθούν σημαντικά, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ακόμη 13 πόντους και έφτασαν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενα και οι ίδιο στη νίκη με 49-41. Οι μόλις 6 φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Φλέσσας με double double και 11 πόντους (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καραχάλιος με 12 πόντους (2/8 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/43 δίποντα (39,5%), 2/9 τρίποντα (22,2%) και 9/23 βολές (39,1%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/37 δίποντα (32,4%), 5/31 τρίποντα (16,1%) και 2/3 βολές (66,7%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Μπίλιας 4, Χριστοδούλου, Καρατζάς 7, Γεωργόπουλος, Σερεβέτας 8 (13 ριμπ.), Γιαννούλης 7 (1), Φλέσσας 11 (1), Ρεγγούζας 12

Mpaloniakos: Λεβεντούρης 12, Λιόντος 2, Σιδέρης 3 (1), Γ. Παπαβασιλείου 5 (1), Καραχάλιος 12 (2), Χ. Παπαβασιλείου 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η αμυντική των Sperms στην επανάληψη και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο δεύτερο ημίχρονο των φιλοξενούμενων.