14/10/2023
LazerWolves 22 18 12 23 - 75 -
Iron Maidan 9 13 19 20 - 61 -

Πιο... δεμένοι από ποτέ οι LazerWolves!

Με μια φοβερή εμφάνιση, οι LazerWolves επικράτησαν των πέντε Iron Maidan με τελικό σκορ 75-61, σε έναν όμορφο αγώνα στο Μαζαράκης.

Καλές άμυνες, γρήγορη μετάβαση στο επιθετικό μισό και ένας εκπληκτικός για άλλο ένα παιχνίδι Παναγιωτόπουλος ήταν οι βασικοί λόγοι που οι LazerWolves μπήκαν με το ευρύ 22-9 στο ξεκίνημα του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να αφήνει πολλά... ερωτικά για τους Maidan, οι οποίοι φάνηκε να δυσκολεύονται να βρουν λύσεις πέραν του Παληγιάννη. Ο Αριστομένης ο Μακρής προσπάθησε να πάρει την μπάλα στα χέρια του και να δημιουργήσει, οι Maidan μείωσαν λίγο στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά η φρεσκάδα που έφεραν οι Αντωνακόπουλος και Τύρος παρέσυρε τους γηπεδούχους που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 40-22 υπέρ τους.

Έκαναν την προσπάθειά τους από... κοντά οι Maidan, καθώς το περιφερειακό σουτ τους "πρόδωσε", με τον Παληγιάννη να παίρνει ακόμα πιο ορθολογικές προσπάθειες και να κρατά τη διαφορά κοντά στους 15, με τους LazerWolves να μην είναι τόσο... άψογοι όσο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έχοντας τον Δημητρακόπουλο ανεβασμένο, να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-41 μπροστά. Αυτή η εικόνα λοιπόν έμεινε μέχρι τέλους, με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα, να διαχειρίζονται το προβάδισμα και να επικρατούν με το τελικό 75-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους Iron Maidan ξεχώρισε ο Νίκος Παληγιάννης με 30 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/40 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 10/16 βολές, 43 ριμπάουντ, 23ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/47 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 19/28 βολές, 34 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη.