16/09/2019
Beer Team 8 14 13 7 - 42 -
Smokin' Aces 9 13 19 12 - 53 -

Πιο… έμπειροι οι Smokin Aces!

Το απόγευμα της Κυριακής  15 Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven η Beer Team εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην χειμερινή σεζόν, ήταν πολύ ανταγωνιστική αλλά η πιο έμπειρη ομάδα των Smokin Aces κατάφερε να πάρει στα τελευταία λεπτά το ματς με σκορ 42 – 53.

Οι «Μπύρες» ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν γρήγορα με 8 – 1 με τους Μεταξά(4), Θεοδοσόπουλο και Στουπάκη να σκοράρουν. Στη συνέχεια όμως οι «Κόκκινοι» έβγαλαν αντίδραση και με Σαπλαούρα και Μανίκα πέρασαν μπροστά 8-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Στουπάκη και Μ.Μαυράκη έδειχναν να παίρνουν τα ηνία του αγώνα όμως η άμεση απάντηση για τους «Άσσους» από Φύκηρη(4), Σταθόπουλο και Καρακάση έκανε το σκορ 14-17. Μέχρι να πάμε στο ημίχρονο η Beer Team βρήκε ακόμα 8 πόντους με Α.Μαυράκη, Μ.Μαυράκη, Μεταξά και Θεοδοσόπουλο ενώ για τους φιλοξενούμενους Σαπλαούρας και Σταθόπουλος έφεραν το ματς στα ίσια (22-22).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Μεταξάς με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά ο Σαπλαούρας απάντησε με 5 δικούς του για το 26 – 27.Στην συνέχεια Α.Μαυράκης και Γρατσίας με τρίποντο έγραψαν το 31-27 αλλά οι «Άσσοι» με Νινιό, Φύκηρη και Σταθόπουλο έκαναν το 31-34. Θεοδοσόπουλος και Ζελάγια έβαλαν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους όμως στο τέλος του δεκαλέπτου οι Aces με Σαπλαούρα, Μαυραγάνη και Σταθόπουλο διαμόρφωσαν το 35-41.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά τους με βολή του Σαπλαούρα και τρίποντο του Νινιού, οι «Μπύρες» όμως με τον Θεοδοσόπουλο(6) κυρίως και ένα καλάθι του Γρατσία μείωσαν σε 42 – 45 τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Το φινάλε του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους Aces που με σερί 0 – 8 από Φύκηρη(4), Σαπλαούρα και Καρακάση διαμόρφωσαν το υπέρ τους 42 – 53.

MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Φύκηρης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Συνολικά η Beer Team είχε 12 – 37 δίποντα, 4 – 17 τρίποντα, 6 – 11 βολές, κατέβασε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.Οι Aces είχαν 19 – 51 δίποντα, 3 – 22 τρίποντα, 6 – 14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Beer Team (Θεοδοσόπουλος): Μαυράκης Α.4, Θεοδοσόπουλός 11, Γρατσίας 5, Τζατζαράκης, Μεταξάς 9, Μαυράκης Μ.5, Στουπάκης 6, Ζελάγια 2.

Smokin Aces (Νίκαινας): Καρακάσης 2, Σταθόπουλος 8, Φύκηρης 10 (12ρ.), Νινιός 6, Μανουσάκης, Μητράκης 1(11ρ.),Σαπλαούρας 12, Μαυραγάνης 3, Μανίκας 11.

Τι μας άρεσε: Η χημεία που έχουν οι Aces όντας πολλά χρόνια μαζί.

Τι δεν μας άρεσε: Η αντίδραση της Beer Team στο τελευταίο τετράλεπτο.