12/07/2021
Evosmos City Nets 22 11 7 22 - 62 -
Themis BC 12 10 12 18 - 52 -

Πιο εύκολα από το αναμενόμενο ήρθε η νίκη για τους Evosmos City Nets!

Απέναντι σε μια μέτρια Θέμιδα, σχετικά πως μας έχει συνηθίσει, η ομάδα του Νίκου Στράντζαλη δε χρειάστηκε να πιάσει το 100% της απόδοσής της και επικράτησε σχετικά εύκολα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι πετυχαίνοντας τέσσερα τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Γιάννη Γαρδάνη να βάζει ένα από αυτά με σύνολο πέντε πόντους. Από τη Θέμιδα, ένας από τους συνήθεις υπόπτους, ο Βενιζέλος Γεωργίου, σκόραρε οκτώ πόντους με δύο τρίποντα. Σκορ περιόδου 22-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους με τον Βαλεργάκη αυτή τη φορά ο οποίος πέτυχε τρεις πόντους. Ο Νίκος Στράντζαλης από τους Νετς πέτυχε πέντε πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ περιόδου 11-10.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το μοναδικό κερδισμένο σε σκορ από πλευράς Θέμιδος. Ο Γεωργίου όπλισε και σκόραρε επτά πόντους με ένα τρίποντο. Από την άλλη, οι Νετς κινήθηκαν σε πολύ χαμηλό σκορ και οι πόντοι ήταν μοιρασμένοι. Αποτέλεσμα περιόδου 7-12.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αν και η Θέμιδα πλησίασε δύο φορές στους τρεις πόντους, οι γηπεδούχοι άντεξαν και με επτά πόντους του Νίκου Στράντζαλη και δύο τρίποντα του Τάσου Αμπατζή, κατάφερε να επικρατήσει. Από τη Θέμιδα Τικπασάνογλου και Ανδρέου προσπάθησαν, αλλά δε κατάφεραν να αντιστρέψουν τη κατάσταση. Τέλος αγώνα και τελικό σκορ 62-52.

Evosmos City Nets: Στράντζαλης Ν. 12(2), Αμπατζής Τ.10(3), Νικολαίδης 4, Κωδωνάς Δ.10(2), Γαρδάνης Σ., Γαρδάνης Γ. 7(1), Αμπατζής Δ. 2, Κωδωνάς Γ. 3(1), Μαραντίδης, Στράντζαλης Μ. 10, Τζαμαλής 2, Σταυρίδης 2.

Honeymood Themis: Σαρρής 7, Βαλεργάκης 7, Γεωργίου 22(4), Παπαδημητρίου 2, Ζαχαριάδης, Ματακίδης 2, Ανδρέου 4, Τερζής 6(1), Τικπασάνογλου 2.

Τι μας άρεσε: Η καλή μπασκετική ένταση του αγώνα, απόρροια του πάθους των δύο ομάδων.