21/06/2020
Wolves 14 16 11 10 - 51 -
Tebelwolves 13 14 9 13 - 49 -

Πιο κοντά στην Master League οι Wolves!

Σταθερά σε τροχιά απευθείας ανόδου είναι οι Wolves στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς επικράτησαν δύσκολα των Tebelwolves με 51-49 και παρέμειναν στην δεύτερη θέση.

Με τον Δασκαλούδη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 10 πόντους και τον Φιλοκώστα να προσθέτει 4, οι Wolves προηγήθηκαν με 8-2, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 14-13. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Μασοκώστας και Καραγρηγορίου με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ακόμη 6 πόντους του Δασκαλούδη και 4 του Παπαευσταθίου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 30-27. Από κοντά ακολουθούσαν και στην δεύτερη περίοδο οι Tebelwolves, με τους Καραγρηγορίου (7π) και Πενταγιώτη (5π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, ενώ 2 πόντους είχε ο Μασοκώστας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Wolves έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 41-29, μετά από 4 πόντους του Φιλοκώστα και τρίποντο του Μεϊκόπουλου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γκρι πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Πενταγιώτη πλησίασαν στους 5, 41-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Tebelwolves συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με προσωπικό show του Πενταγιώτη με 10 πόντους, προσπέρασαν με 47-48, 4:00 για την λήξη. Ωστόσο, ο Παπαευσταθίου με 3 πόντους και ο Δασκαλούδης με άλλους 3 οδήγησαν την ομάδα τους στην αγχωτική νίκη με 51-49!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 21/52 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 12/45 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 6 λάθη.

Κορυφαίος των Wolves ο Φιλοκώστας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 5/13 δίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Πενταγιώτης με 20 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 2/6 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Wolves (Μεϊκόπουλος): Δασκαλούδης 19, Καρατζάς 2, Μεϊκόπουλος 3 (1), Φιλοκώστας 10, Μαρσέλος, Μαναζής 2, Παπαευσταθίου 9, Χαρακίδας 6, Θειακούλης

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Τζερεμές 3, Καραγρηγορίου 12 (1), Μασοκώστας 8, Πενταγιώτης 20 (4), Καρπούζος 2, Γεράνιος 4

Τι μας άρεσε: Το πείσμα των Tebelwolves, αλλά και η ψυχραιμία των Wolves!