14/02/2020
Λεγάμενοι BC 7 11 20 14 - 52 -
Sacatemento Kings 26 14 18 16 - 74 -

Πιο κοντά στην… παραμονή οι Sacatemento Kings!

Το 11ο ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στον Κολωνό οι Sacatemento Kings, καθώς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Elite League επικράτησαν εύκολα των 5 Λεγάμενων με 52-74.

Από πολύ νωρίς οι Sacatemento Kings έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με 7 πόντους του Καραγιαννάκη, άλλους τόσους του Χαραλαμπίδη και 4 του Θεοδωρακίδη, προηγήθηκαν με 7-26 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η τριπλέτα Χαϊκάλη, Δασκαλόπουλου και Boboric έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 2 πόντους έκαστος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 18-40, μετά από 5 πόντους του Τσιρίδη, 4 του Καραγιαννάκη και 3 του Βαρβατάκου. Ο Boboric και ο Βρεττάκος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Λεγάμενων σε εκείνο το διάστημα, με τον Βασίλη να πετυχαίνει 5 πόντους και ο Δημήτρης ένα τρίποντο.

Ίδια η εικόνα του ματς και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Sacatemento Kings να διατηρούν εύκολα την απόσταση ασφαλείας, 38-58 και τους Χαραλαμπίδη (5π), Τσιρίδη (4π) και Νικολόπουλο (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Boboric συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας ακόμη 13 πόντους, 4 είχε ο Βρεττάκος και ένα έμμεσο τρίποντο ο Ηλίας ο Χαϊκάλης. Σκορ τρίτης περιόδου 38-58!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Βασιλιάδες να φτάνουν στην άνετη νίκη με, έπειτα από 10 πόντους του Ιατρού και 7 του Κουλούρη. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δασκαλόπουλος και Βρεττάκος με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 16/44 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/10 βολές, 23/44 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Δασκαλόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/13 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Sacatemento Kings ο Χαραλαμπίδης με 15 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Λεγάμενοι (Κανένας): Βρεττάκος 12 (2), Χαϊκάλης 6, Δημουλιάς, Δασκαλόπουλος 12, Boboric 22 (1)

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Χαραλαμπίδης 15 (3), Καραγιαννάκης 12 (2), Τσιρίδης 9 (1), Βαρβατάκος 5, Νικολόπουλος 2, Σιάννας Γ. 2, Κουλούρης 10, Ιατρού 13 (1), Θεοδωρακίδης 6

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Sacatemento Kings!