21/01/2020
Αλκοολικός Αστέρας 21 12 4 20 - 57 -
Campeon Εθνικός Star 11 13 17 8 - 49 -

Πιο λαμπρό το αστέρι του Αλκοολικού!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 18 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, σε ένα ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες, συνεχείς ανατροπές και έναν Αντωνόπουλο με δύο τρίποντες βόμβες στο τέλος να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, ο Αλκοολικός Αστέρας επικράτησε με 57 – 49 του Εθνικού Star.
Ο Εθνικός πήρε προβάδισμα νωρίς στον αγώνα με 5 πόντους του Ζουρίδη και δίποντο του Δεληδάκη, όμως ο Αστέρας συνέχισε πολύ δυνατά το ματς και με δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου, 5 πόντους του Πιτσιλού, τρίποντα από Μαρινάκη, Αργύρη και καλάθι του Παυλάκη ξέφυγε 19 – 7. Βαλμάς και Ηλιακίδης μείωσαν προς στιγμήν για τους φιλοξενούμενους ενώ ο Παυλάκης με νέο δίποντο διαμόρφωσε το 21 – 11.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις με Πιτσιλό(4), Αργύρη και Αντωνόπουλο, όμως ο Εθνικός ανέβασε σιγά-σιγά την απόδοση του και με Βαλμά, Ηλιακίδη, Σαπάνη και Ζουρίδη μείωσε 28 – 22.Νέο καλάθι του Πιτσιλού και 3 πόντοι του Λαουτατζή έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό για τον Αστέρα και ο Ηλιακίδης με καλάθι για τον Εθνικό διαμόρφωσε το 33 – 24 σκορ ημιχρόνου.
Ο Λαουτατζής με δίποντο άνοιξε το σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο και ο Εθνικός με 4 πόντους του Ζουρίδη και δίποντο του Δεληδάκη μείωσε 35 – 30. Ακολούθησε ένα πολύ κακό εφτάλεπτο για τον Αλκοολικό Αστέρα που έβαλε μόνο δύο βολές με Πιτσιλό και Λαουτατζή με αποτέλεσμα ο Εθνικός που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του με 6 συνεχόμενους πόντους του Βαλμά, τρίποντο του Ηλιακίδη και δίποντο του Δεληδάκη να κλείσει το δεκάλεπτο με το υπέρ του 37 – 41.
Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παυλάκης μείωσε με 3 πόντους , η απάντηση του Βαλμά όμως με ισάριθμα καλάθια έγραψε το 40-45.Στην συνέχεια Παυλάκης και Λαουτατζής μείωσαν στον πόντο για τον Αστέρα για να έρθει ο Σέργης με τρίποντο να κάνει το 44 – 48.Ένα μεγάλο τρίποντο του Αντωνόπουλου ήταν η αρχή της ανατροπής για τον Αστέρα που στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα και με νέο τρίποντο του Αντωνόπουλου δίποντο του Παυλάκη και τρεις βολές του Πιτσιλού πήρε το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 57 – 49.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωτήρης Πιτσιλός με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και άξιο συμπαραστάτη και με τεράστια τρίποντα Άκη Αντωνόπουλο με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ζουρίδης με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.
Συνολικά ο Αστέρας είχε 14/36 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/25 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.
Ο Εθνικός είχε 18/58 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 1/8 βολές, κατέβασε 57 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Αλκοολικός Αστέρας(Σκλάβος): Αντωνόπουλος 13(11ρ.), Μαρινάκης 3, Λαουτατζής 6, Σκλάβος, Αργύρης 5, Παυλάκης 13 (7ρ.), Πιτσιλός 17 (9ρ.).
Εθνικός Star(Σιαπάνης): Δεληδάκης 7 (3ας.), Χροναίος, Καπράλος, Σέργης 3 (16ρ.), Βαλμάς 14 (6ρ.), Ζουρίδης 13 (14ρ.), Ηλιακίδης 10(8ρ.), Σιαπάνης 2, Λάππας (3 κλ.).
Τι μας άρεσε: Οι διακυμάνσεις του σκορ που έκαναν το ματς ντέρμπι μέχρι το τέλος του