08/10/2022
RBD Ball Boys 12 14 8 7 - 41 -
RBD Bear 365 11 11 16 12 - 50 -

Πιο πλήρης η Bear 365!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η Bear 365 στο Basketaki Rebound League, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κέρδισε τους ελλιπέστατους Ball Boys με 41-50 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Ball Boys, καθώς με 7 πόντους του Δημήτρη Πέτρου, τριποντάκι του Χρυσόστομου Πέτρου και καλάθι του Τσάγκα, προηγούνταν με 12-4, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με τρίποντο του Τούντα και βοήθειες των Κουμάση - Αλ Μπιτάρ, πλησίασαν στον πόντο, 12-11!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Τσιούνη και 4 του Τσάγκα, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 26-22. Την Bear 365 κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ροντογιάννης, Λάζαρης και Σολδάτος με 3 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαυρομμάτη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 4 πόντους του Κουμάση, 4 του Λάζαρη και τρίποντο του Ροντογιάννη, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 28-38. Το μόνο που κατάφεραν οι Ball Boys ήταν να μειώσουν στους 4, 34-38, χάρη σε έμμεσο τρίποντο του Χρυσόστομου Πέτρου και 3 πόντους του Τσάγκα. Σκορ τρίτης περιόδου 34-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η "Αρκούδα" είχε περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Κοψιδά, Αλ Μπιτάρ, Λάζαρη και Τσιριμπάση, έφτασε δίκαια στη νίκη με 41-50. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να φανούν απειλητικοί στα τελευταία λεπτά, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Χρυσόστομου Πέτρου και Δημήτρη Πέτρου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 11/36 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 2/8 βολές, 15/51 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Ball Boys ο Τσάγκας με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/9 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Bear 365 ο Λάζαρης με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ball Boys (Τσάγκας): Καραμπάσης, Ματθαίου, Μιχαλόπουλος 2, Πέτρου Δ. 12 (2), Πέτρου Χ. 10 (1), Τσάγκας 9, Τσιούνης 8 (2)

Bear 365 (Μαυρομμάτης): Αλ Μπιτάρ 6, Κοντογεώργης 2, Κουμάσης 6, Λάζαρης 9, Μαυρομμάτης, Ροντογιάννης 8 (2), Σολδάτος 6 (1), Τούντας 3 (1), Τσιριμπάσης 4, Χαλκίδης

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία της Bear 365 στο δεύτερο μέρος!