21/09/2023
San Antonio Smurfs 15 17 18 4 2 56 -
Cosa Nostra 20 9 17 8 8 62 -

Πιο ψύχραιμη στην παράταση η Cosa Nostra!

Την πρώτη της νίκη στο Basketaki Cup πραγματοποίησε το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall η Cosa Nostra, καθώς επικράτησε δύσκολα στην παράταση των San Antonio Smurfs.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Η Cosa Nostra κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, χάρη στο επιθετικό ξέσπασμα του Μοίρα (15-20). Για τους γηπεδούχους ο Σ. Νινιός ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Οι Smurfs προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σταύρου, πήραν κεφάλι στο τέλος του ημιχρόνου (32-29). Οι φιλοξενούμενοι που... "κόλλησαν" στην επίθεση, είδαν τον Ρε να σκοράρει στα τελευταία λεπτά και να τους διατηρεί ζωντανούς στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Τα "Στρουμφάκια" συνέχισαν να διατηρούν έστω και δύσκολα το προβάδισμα, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Μανδρώνη και με τους σταθερά καλούς Σταύρου και Σ. Νινιό έκαναν το σκορ 50-46 στο φινάλε του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, κατάφεραν να βρουν τις λύσεις στα τελευταία λεπτά με τους Μαυρίδη και Ρε και να κόψουν τα... φτερά στον αντίπαλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και προσπάθησαν από αυτήν να αποκτήσουν επιπλέον ενέργεια. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από πολύ ώρα πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (50-52, 52-54) για να δώσουν τις δικές τους απαντήσεις οι γηπεδούχοι ισοφαρίζοντας άμεσα. Ο Ρες στην τελευταία επίθεση έχασε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Cosa Nostra. Οι "μαύροι" με τριποντάρες του Μοίρα, άψογη διαχείριση και ψυχραιμίας έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ και πήραν την πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup. Οι Smurfs ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση και γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρες με 26 πόντους (10/15 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/53 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 13/17 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/50 δίποντα, 3/35 τρίποντα και 9/21 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

San Antonio Smurfs (Νίκας): Brammertz 9, Αλέξης, Γκουρογιάννης 1, Μανδρώνης 7 (1), Νίκας 2, Ν. Νινιός 2, Σ. Νινιός 16 (4), Σταύρου 14 (2), Στρουμπής 5

Cosa Nostra (Ρες): Γονιδάκης, Κάκιος 8, Κουτσουριδακης 2, Μαυρίδης 5, Μοίρας 15 (2), Μπρούστας 6, Ρες 26 (1), Τζαχρίστας, Φλυτζάνης

Τι μας άρεσε: Η τρομερή αμυντική λειτουργία των νικητών στο τέταρτο δεκάλεπτο και την παράταση.