10/10/2019
Godfathers 8 15 14 9 - 46 -
Αλκοολικός Αστέρας 6 15 9 12 - 42 -

Πιο ψύχραιμοι στο τέλος οι Godfathers!

Τετάρτη βράδυ στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα διεξήχθη αναμέτρηση για τον έβδομο όμιλο του Basketaki Cup. Οι Godfathers ήταν πιο ψύχραιμοι και παρά το come back το Αλκοoλικού Αστέρα πήρε το ροζ φύλλο με το τελικό 46 – 42.

Ο Αλκοολικός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο ματς και πέτυχε γρήγορα καλάθια με Σαλιαρέλη, Παυλάκη και Αργύρη , αλλά οι Godfathers με δύο τρίποντα του Καραγιάννη και καλάθι του Τσεβά πέρασαν μπροστά με 8 – 6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Σγουρίδη να πετυχαίνει 6 γρήγορους πόντους για τους γηπεδούχους ενώ στη συνέχεια Αντωνόπουλος, Πιτσιλός και Σαλιαρέλης μείωσαν σε 14 – 11.Οι Godfathers είχαν συνεχώς προβάδισμα με 5 πόντους του Φρέρη, και βοήθειες από Σγουρίδη και Κοντογιάννη ενώ στην αντίπερα όχθη , ο Αστέρας του Βαγγέλη Σκλάβου έμενε κοντά με γκολ φάουλ του Αντωνοπούλου και 4 πόντους του Πιτσιλού. Το 23 – 21 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόνο δύο καλάθια με Σουρρή και Σαλιαρέλλη. Aυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Godfathers που βρήκαν ρυθμό , με πρωταγωνιστή τον Τσεβά(8) και βοήθειες από Καραγιάννη και Πουλά να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 12(37 – 25).Ο Αστέρας βρήκε λύσεις μέχρι το τέλος της περιόδου και με βολές από Σαλιαρέλλη, Πιτσιλό και καλάθι του Σουρρή μείωσαν σε 37 – 30.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 0 – 7 με τρίποντο του Παυλάκη και καλάθια από Σουρή, Σαλιαρέλλη ισοφαρίζοντας 37-37.Οι Godfathers με τη σειρά τους έτρεξαν δικό τους 6 – 0 με Πουλά, Σγουρίδη και Κοντογιάννη να γράφουν το 43-37.Ο Αργύρης με τρίποντο έδωσε φιλί ζωής και ο Σουρής μείωσε ακόμα περισσότερο για τον Αλκοολικό , αλλά οι ψύχραιμοι στις βολές Godfathers με Κοντογιάννη και Πουλά να τις βάζουν διαμόρφωσαν το τελικό 46 – 42.

MVP της αναμέτρησης ο Αλέξανδρος Σγουρίδης με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σουρής με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Godfathers είχαν 12 – 47 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα,7 – 10 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Ο Αστέρας είχε 14 – 51 δίποντα, 3 – 21 τρίποντα, 5 – 11 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Godfathers (Πούλης): Πουλάς 6(4κλ.), Κοντογιάννης 4 (10ρ.), Πούλης 2 (8ρ.), Καραγιάννης 9(8ρ.), Τσεβάς 8, Σγουρίδης 12 (11ρ.) Φρέρης 5.

Αλκοολικός Αστέρας ( Σκλάβος): Σουρής 6 , Αντωνόπουλος 5, Πιτσιλός 9 (11ρ.), Σταματόπουλος 3, Σαλιαρέλης 9, Αργύρης 5, Παυλάκης 5 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Παρότι το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Κάποιες μικροεντασούλες μεταξύ των αντιπάλων.