28/01/2023
Ellinoroston Celtics 8 14 8 10 - 40 -
ESDDA Graduates 13 6 10 13 - 44 -

Πιο ψύχραιμοι στο φινάλε οι Graduates!

Όντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, οι Esdda Graduates επικράτησαν δύσκολα των Ellinoroston Celtics στο Athens Sports Hall.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους Graduates να προηγούνται με 8-13 χάρη στους Σαπουντζή, Λουκαΐδη και Καββαδία. Για τους γηπεδούχους ο Γουρνέλος ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του, δίνοντας παράλληλα πολλές μάχες στο ζωγραφιστό.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ και μ' ένα επιμέρους σκορ 14-6 από τους Κοσκίνα, Τσίλη και Φυλακτό να παίρνουν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (22-19). Η ομάδα του Τσίτσιρα παρουσίασε πολλά προβλήματα στην επίθεση και πήρε σκορ κυρίως από τον Γκάμαρη.

Κακό από άποψη ποιότητας και παραγωγικότητας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και να κάνουν πολλά λάθη και φάουλ. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με τους "μπλε" να διατηρούν έστω και δύσκολα το προβάδισμα (30-29). Οι "πορτοκαλί" που είδαν τον Λιόση να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά, δεν κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους.

Όπως ήταν λογικό, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα, πάλεψαν για κάθε κατοχή και το προβάδισμα αλλάζε συνεχώς χέρια. Οι Κοσκίνας από τη μία και οι Σαπουτζής και Καββαδίας από την άλλη ήταν αυτοί που τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, η αγωνία είχε φτάσει στο κατακόρυφο, η ομάδα του Τσίτσιρα, ήταν πιο ψύχραιμη. Έβαλε τις βολές όταν η μπάλα "έκαιγε" και έφτασε δύσκολα στη νίκη με 40-44. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λουκαΐδης με double double και 10 πόντους (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/39 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 1 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/45 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊακός): Γουρνέλος 6, Κοσκίνας 14 (2), Νάστος, Πιρπίρογλου, Τσίλης 8, Φυλακτός 7 (1), Χατζηγιάννης 3

Esdda Graduates (Τσίτσιρας): Γκάμαρης 8, Καββαδίας 5 (1), Λιόσης 7, Λουκαΐδης 10, Μηνάς, Ναρλής 2, Πατουλιάς, Σαπουτζής 12 (1), Τσίτσιρας, Τσακίρης

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.