08/10/2019
Campeon Εθνικός Star 15 6 14 15 - 50 -
Athens 81ers 13 12 7 10 - 42 -

Πιο ψύχραιμος ο Εθνικός Star!

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Εθνικός Star πήρε τη νίκη με 50-42 κόντρα στους Athens 81ers.

Από την πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Ο Εθνικός ήταν καλύτερος και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 2 πόντων, 15-13. Ζουρίδης και Φλάσκος έβαλαν από 5 πόντους, ενώ τους 81ers, 7 πόντους σημείωσε ο Κεφαλάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με την παρέα του Ροβιθάκη να τρέχει ένα 12-6 σερί και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 21-25, με τον Κεφαλά να συνεχίζει να οργιάζει με 6 πόντους. Για τον Εθνικό Star, σε αυτό το σημείο από δύο πόντους έβαλαν οι Ρούσος, Λάππας και Ηλιακίδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Εθνικός Star πίεσε, έκλεψε μπάλες, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με 35-32. Βαλμάς από τη μία με 7 πόντους και Παρασκευόπουλος από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε αυτό το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, ο Εθνικός Star με την εμπειρία του κατάφερε και κράτησε το προβάδισμα που είχε και πήρε τη νίκη με 50-42. Ο Δέλλας ξεχώρισε σε αυτό το σημείο με 7 πόντους, ενώ για τους «μπλε» 4 πόντους έβαλε ο Παρασκευόπουλος. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και ο Εθνικός Star στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν αρκετά καλύτερος.

MVP της συνάντησης ήταν ο Στέλιος Σέργης με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Κεφαλάς με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά ο Εθνικός Star είχε 17/65 εντός πεδιάς, 1/13 τρίποντα και 15/35 βολές. Μάζεψε 61 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 11 φορές τη μπάλα κι έκανε 14 λάθη. Από την άλλη, οι 81ers είχαν, 16/60 εντός πεδιάς, 0/12 τρίποντα και 10/18 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές τη μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 6 τάπες.

Εθνικός Star (Ηλιακίδης): Φλάσκος 5, Ρούσσος 3, Χροναίος, Δέλλας 7, Σέργης 7, Παπαδάτος 2, Βαλμάς 10, Ζουρίδης 6, Ηλιακίδης 8, Λάππας 2

Athens 81ers (Ροβιθάκης): Λάμπρου 6, Κώνστας 4, Κωνσταντακόπουλος 2, Παρασκευόπουλος 7, Σταφυλαράκης 6, Κεφαλάς 13, Ροβιθάκης 4

Τι μας άρεσε:  Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που προσπαθούν να ενσωματώσουν τις νέες μεταγραφές.