20/01/2024
Respect 26 20 11 11 - 68 -
Phoenix BC 8 14 23 14 - 59 -

Ποιος να σταματήσει τους Respect!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια εντυπωσιακή επίδοση από την πλευρά των Respect. Οι παίκτες των Respect, και ιδιαίτερα οι εξαιρετικοί Αμοιρίδης, Αξάς και Ανδρεάδης, διακρίθηκαν για τις δυνατές επιθέσεις και την αμυντική τους αντίδραση. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Respect να έχουν ήδη σημειώσει εντυπωσιακό προβάδισμα, 26-8.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι Respect συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Φελουκίδης και Σκλέπος από τους Phoenix προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η απόδοση των Αμοιρίδη, Αξά και Ανδρεάδη συνέβαλε στο να διατηρηθεί η σημαντική διαφορά στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να δείχνει 46-22 υπέρ των Respect.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε μια ελαφρά αντίσταση από τους Phoenix, οι οποίοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι. Οι Φελουκίδης και Σκλέπος επέδειξαν το ταλέντο τους, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Respect διατήρησαν τον έλεγχο, με τους Αμοιρίδη, Αξά και Ανδρεάδη να συνεχίζουν να προηγούνται. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 57-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Phoenix επέδειξαν αντοχή και αποφασιστικότητα προκειμένου να προσπαθήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση. Παρόλα αυτά, οι Respect κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με ευφυείς επιθέσεις και ασφαλείς άμυνες. Το τελευταίο σφύριγμα έπεσε με τους Respect να κατακτούν τη νίκη με σκορ 68-59.

MVP αναδείχθηκε ο Νίκος Αμοιρίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Phoenix είναι ο Χρήστος Φελουκίδης ο οποίος έβαλε 19 πόντους και έκλεψε 8 φορές την μπάλα.

Respect: Πολύζος , Ανδρεάδης 12 (4) , Aξάς 12 , Μολυβιάτης 4 , Χατζάκης 8 (2) , Ξένος 8 (2) , Πετρούδης 5 (1) , Γλαντζης 4 , Αμοιρίδης 15

Phoenix BC: Παπαβασιλείου 6 , Καλογεράκης 3 (1) , Φελουκίδης 19 (1) , Σκλέπος 18 , Μπασακύρος 11 (3) , Τζαφέρης 2