13/12/2023
Blue Rose 20 21 15 21 - 77 -
Thunder 17 17 15 19 - 68 -

Πήρε το παιχνίδι στο τέμπο του το Blue Rose!

Πολύ όμορφα πράγματα είδαμε στο Φάληρο το βραδάκι της Τετάρτης, όπου το Blue Rose επικράτησε της πάντα επικίνδυνης Thunder με σκορ 77-68!

Τρομερό πραγματικά το παιχνίδι, από δύο ομάδες που ενίοτε βασίζονται στην αμυντική προσήλωση και τις σετ επιλογές! Ο Δημητρόπουλος μπήκε και ήταν σαν να έπαιζε... ώρα και με απανωτούς πόντους συνέβαλε τα μέγιστα για το προβάδισμα με 20-17 του Blue Rose, με Τζούρτο και Κλήμο να απαντούν με πόντους από περιφέρεια και ποστ αντίστοιχα! Η μπάλα γύρισε σωστά, ο Θεοδωρικάκος μπήκε στον... παλμό που έδινε ο Χαραλαμπίδης και οι προσπάθειες του Γεωργίου ήταν φιλότιμες μεν, αλλά όχι αρκετές για να αποτρέψουν το 41-34 πρώτου ημιχρόνου, με τον Κλήμο η αλήθεια είναι... κυρίαρχο!

Ο Γιάννης Θεοδωρικάκος απάντησε στο... τουλάχιστον εξαιρετικό ξεκίνημα της Thunder στην τρίτη περίοδο, με τους Γεωργίου και Κλήμο να ξεχωρίζουν με την ευχέρειά τους στο σκορ, με τον πάουερ φόργουορντ των γηπεδούχων να βάζει μεγάλο τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου και να την κλείνει με το Rose μπροστά με 56-49! Όσο και αν το προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά τηε αναμέτρησης το "Μπλε Ρόδο" κράτησε, δεν αγχώθηκε και με υπομονή έφτασε στο να κόψει πρώτο το νήμα της νίκης, με το τελικό σκορ να είναι το 77-68!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Θεοδωρικάκος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κλήμος με 20 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 23/43 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 13/17 βολές, 31 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/52 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 10/16 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Τσομίδης 4, Δανασής, Χαραλαμπίδης 3, Βροντάκης 2, Δημητρόπουλος 13, Μαυροειδάκος 1, Θεοδωρικάκος 21, Πάτερος, Τριανταφύλλου, Ιωαννίδης 2, Γιαννακής 10.

Thunder (Ζαράνης): Ζαράνης 5, Πέππας 12, Ζαΐμης 6, Αγγελόπουλος 5, Μαλεβίτης 2, Χόντος, Τζούρτος 3, Γεωργίου 15, Κλήμος 20.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που παρακολουθήσαμε!