23/01/2023
Uncle Drew 20 15 21 19 - 75 -
ReTirees 26 16 22 16 - 80 -

Πήραν το "ντέρμπι" των απουσιών οι ReTirees!

Δεύτερη συνεχόμενη και ένατη συνολικά νίκη για τους ReTirees, καθώς για την 15η αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν την πεντάδα του Uncle Drew με 75-80 στο Athens Sports Hall και συνεχίζουν ακάθεκτοι την πορεία προς τα playoff!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους ReTirees να παίρνουν τον έλεγχο και με 9 πόντους του Cramer, 4 του Τσιρίδη, 4 του Πλεξουσάκη, άλλους τόσους του Μαθιουδάκη και τρίποντο του Λουκόπουλου, προηγήθηκαν με 20-26. Ο Κάρμας με 11 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 5 είχε ο Χριστοδουλόπουλος και 4 ο Μιλάνοβιτς.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +10, και τελικά με 5 πόντους του Μαθιουδάκη, 4 του Λουκόπουλου, άλλους τόσους του Πλεξουσάκη και 3 του Κωστούλα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 35-42. Τον Uncle Drew κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μπονάτσος (6π), Κάρμας (5π) και Μιλάνοβιτς (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο "Θείος" ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 7 πόντους του Χριστοδουλόπουλου, δύο τρίποντα του Κανδηράκη και 5 πόντους του Μπονάτσου, προσπέρασε με 47-44. Άμεση ήταν η απάντηση από το συγκρότημα του Κουσούλη, αφού με 10 πόντους του Τσιρίδη, 6 του Κωστούλα και 4 του Μαθιουδάκη, βρέθηκε στο +11, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 56-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Συνταξιούχοι" διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Cramer, Λουκόπουλο και Μαθιουδάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 75-80. Για τον Uncle Drew στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μιλάνοβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Μπονάτσος και Κάρμας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 21/42 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/16 βολές, 26/55 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Κάρμας με 24 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/11 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των ReTirees ο Cramer με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 10 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Uncle Drew (Κανδηράκης): Κάρμας 24 (4), Μιλάνοβιτς 14, Μπονάτσος 15, Κανδηράκης 6 (2), Χριστοδουλόπουλος 16 (2)

ReTirees (Κουσούλης - Σαρρής): Κωστούλας 11, Λουκόπουλος 10 (2), Cramer 16 (2), Τσιρίδης 14 (2), Μαθιουδάκης 15 (1), Πλεξουσάκης 14

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, παρά τις πολλές απουσίες!