Los Abeles Fakers 8 8 12 12 - 40 -
Undrafted 4 5 18 22 - 49 -

Πήραν «αέρα» 9 πόντων οι Undrafted!

Έτσι έκαναν ένα πρώτο «βήμα» στους «32» της Development 2 League και πλέον καλούνται να διαχειριστούν αυτό το αποτέλεσμα αν θέλουν να «κλειδώσουν» την άνοδο, αλλά και τη πρόκριση, ενώ οι Fakers από τη μεριά τους θα πρέπει να παρουσιαστούν καλύτεροι ώστε να παλέψουν για την ανατροπή.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε και τόσο ιδανικά, καθώς για 4 λεπτά δεν είχαμε δει καλάθι στην αναμέτρηση. Ο Λουκαΐτης ήταν ο παίκτης που «έσπασε το ρόδι», ενώ ο Μουρτζούνης έγραψε το 4-0. Το πρώτο καλάθι για τους φιλοξενούμενους ήρθε δια χειρός Φίλιππου Κόντου για το 4-2 και ο Ευθυμίου έκανε λίγο αργότερα το 6-2. Όπως είναι λογικό με το τρόπο που εξελίχθηκε το δεκάλεπτο, το σκορ έμεινα σε χαμηλά επίπεδα, με τους Los Abeles Fakers να προηγούνται 8-4.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο συνολικά μπήκε ένας πόντος παραπάνω σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο! Οι Undrafted εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι στα πρώτα λεπτά της περιόδου και έτσι ο Φωτεινός έστειλε την ομάδα του στο +10(14-4). Ο Τσαντζαλής ήρθε από το πάγκο και έδωσε πόντους για το 16-4, ενώ στη συνέχεια ο Γιώργος Χρυσικός ανέλαβε δράση για να μειώσει σε 16-9, με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Η απόσταση έφτασε πάλι σε διψήφιο νούμερο (21-11), όμως στη συνέχεια οι Undrafted έκαναν την αντεπίθεσή τους. Ο Τάσος Χρυσικός πήρε το «όπλο» του από το τρίποντο, ενώ ο Γιώργος Χρυσικός συνέχισε τη τρομερή δουλειά και οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν ένα σερί 0-14 για το 21-25. Ο Λουκαΐτης έβγαλε αντίδραση από τη πλευρά των Fakers και ο Μαυρακάκης έδωσε το «τιμόνι» και πάλι στην ομάδα του, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται το 28-27.

Οι Undrafted βελτίωσαν κι άλλο τα ποσοστά τους πίσω από τα 6,75 με τους Τάσο Χρυσικό και Θεοδωρόπουλο να γράφουν το 30-38. Εκμεταλλευόμενοι το καλό μομέντουμ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +10 για το 32-42 και έτσι το έργο των γηπεδούχων δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο, μιας και ο χρόνος ήταν επίσης «αντίπαλος». Ο Τσαντζαλής συμμάζεψε κάπως τη κατάσταση (40-45), αλλά Γιώργος Χρυσικός και Φίλιππος Κόντος διαμόρφωσαν το τελικό 40-49 και έδωσαν «αέρα» 9 πόντων στους Undrafted.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Χρυσικός με 17 πόντους, 4 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Από τους Los Abeles Fakers ξεχώρισε ο Άκης Λουκαΐτης με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Ευθυμίου 7(5ρ.), Καραμούστος, Λουκαΐτης 8(14ρ.), Μαυρακάκης 11(6ρ.), Μουρτζούνης 2(12ρ.), Τσαντζαλής 8(7ρ.), Φωτεινός 4(7ρ.)

Undrafted (Κόντος Χ.): Αντωνάκης 3(11ρ.), Θεοδωρόπουλος 3(3ρ.), Κόντος Χ., Κόντος Φ. 6(4ρ.), Λύγκρης, Πανταζής, Χρυσικός Τ. 17(8ρ.), Χρυσικός Γ. 20(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη συμβολή των Τάσου και Γιώργου Χρυσικού στη νίκη των Undrafted!