10/03/2022
Bulldogs 18 16 13 15 - 62 -
Beerokoillers 10 10 9 18 - 47 -

Πήραν άριστα στην «διαβολο-βδομάδα» οι Bulldogs!

Βράδυ Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Bulldogs (10-4) υποδέχθηκαν τους Beerokoillers (11-3) στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα του Δημήτρη Απέργη, μετά τη σπουδαία νίκη επί της Niko Team την περασμένη Παρασκευή, δίπλωσε τις νίκες απέναντι στους πρωτοπόρους, επικρατώντας και των Beerokoillers με το εμφατικό 62-47. Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε Δημήτρης Βασιλάκος που σταμάτησε στους 28 πόντους και τις 6 ασίστ. Κατώτεροι των προσδοκιών εμφανίστηκε η ομάδα των αδερφών Μανδηλαρά που αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα απουσιών – τραυματισμών. Θετικό νέο για τους Beerokoillers το γεγονός ότι υπερασπίστηκαν τη διαφορά του πρώτου γύρου, ενώ την ερχόμενη αγωνιστική υποδέχονται την Team Niko. Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ενός εξαιρετικά αμφίρροπου ομίλου. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Bulldogs. Δύο τρίποντες βόμβες του Μίλτου Δημητρακόπουλου (6π. με 2/3 τρ.) έβαλαν σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Ο Δημήτρης Βασιλάκος (7π.,2 ασί.) καθοδηγούσε μαεστρικά τους Bulldogs, ενώ την ίδια ώρα μόνο ο Σπύρος Καπελλές κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές για λογαριασμό των Beerokoillers. Σκορ δεκαλέπτου, 18-10.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με το σκηνικό να παραμένει ως είχε. Ο Δημήτρης Βασιλάκος (6π., 3 ασί.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε  και ο Δημήτρης Απέργης (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Beerokoillers αναζητούσαν αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση για να κρατηθούν σε λογική απόσταση, όμως μόνο ο Απόλλωνας Λιακόπουλος (4π.) σκόραρε με συνέπεια. Σκορ ημιχρόνου, 34-20.

Χαμηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο τρίτο δεκάλεπτο (δεδομένης της ποιότητας των δυο ομάδων) με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-9 και τους Bulldogs να κρατούν τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Κομνηνός Λούβαρης σημείωσε 4 πόντους, ενώ ο μετέπειτα mvp της αναμέτρησης Βασιλάκος προσέθεσε ακόμη 9 πόντους στην πλούσια συλλογή του. Απόλλωνας Λιακόπουλος (4π.), Αλέξανδρος Ψεματίκας (2π.) και Νεοφύτου (2π.) σκόραραν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι συνέχισαν να μην πατούν καλά.

Οι Bulldogs κατάφεραν όχι απλώς να διαχειριστούν το προβάδισμα ασφαλείας, αλλά και να το διευρύνουν. Βασιλάκος (6π.), Δημητρακόπουλος (5π.) και Λούβαρης (4π.) μεγάλωσαν τις διαστάσεις της νίκης για την ομάδα τους. Εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε ο Σπύρος Καπελλές (9π. με 1 τρίπ.), όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει. Οι Bulldogs επικράτησαν με 62-47 αποχωρώντας από τα Άνω Λιόσια με ένα ακόμη πολύ σημαντικό ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Bulldogs είχαν 20/44 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 13/15 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη. Στον αντίποδα, οι Beerokoillers είχαν 14/41 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε φυσικά ο Δημήτρης Βασιλάκος με 28 πόντους, έχοντας 10/20 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόλλωνας Λιακόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 8/12 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Bulldogs (Δημητρακόπουλος) : Λούβαρης 12 (12 ριμπ., 2 κλεψ.), Απέργης 5 (7 ριμπ., 2 κλεψ.), Βασιλάκος 28 (3 ριμπ., 6 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Γεωργόπουλος 2 (6 ριμπ.), Λαζανάκης 4 (10 ριμπ.), Δημητρακόπουλος 11 (3 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Γκορτσάς.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Παπαλάμπρου 5 (4 ριμπ., 2 κλεψ.), Τσαφαράς (2 κλεψ.), Μανδηλαράς Δ. 6 (4 ριμπ.), Ψεματίκας 2 (9 ριμπ.), Λιακόπουλος 14 (7 ριμπ., 1 μπλοκ), Μανδηλαράς Κ., Καπελές 16 (9 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ, 2 τρίπ.), Νεοφύτου 4 (3 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Η μαεστρική εμφάνιση του Δημήτρη Βασιλάκου.

Δεκάλεπτα : 18-10, 16-10, 13-9, 15-18.