06/11/2021
Chicago Hulks 9 10 11 16 - 46 -
Drunk Kings 5 8 14 9 - 36 -

Πήραν αυτό που ήθελαν οι Chicago Hulks!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Drunk Kings, οι Chicago Hulks επικράτησαν με 46-36 και επέστρεψαν στις νίκες στον έβδομο όμιλο της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Chicago Hulks να προηγούνται με 9-5, μετά από 5 πόντους του Σιαχάμη και δίποντα των Μπαντουβάκη – Καλδέλη. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κώστας Θεοχάρης και Αμπλάς με 3 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρίποντο του Νίκου Τιγγινάγκα και βοήθειες των Τσαρτσή, Αλέξανδρου Τιγγινάγκα και Καλδέλη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 19-13. Τους Drunk Kings κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κορφιάτη, με τον Κώστα Θεοχάρη να συνδράμει με άλλους 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Βασιλιάδες είχαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα και με 6 πόντους του Κοκκινογούλη, 4 του Αλεβίζου και 4 του Κορφιάτη, πλησίασαν στους 3, 30-27. Τους Chicago Hulks διατήρησε σε θέση οδηγού στην τρίτη περίοδο ο Τσαρτσής με τους 4 πόντους που σημείωσε. Σκορ τρίτης περιόδου 30-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Hulks ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Σιαχάμη (7π), Τσαρτσή (4π) και Αλέξανδρο Τιγγινάγκα (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-36. Δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη οι φιλοξενούμενοι, καθώς κόλλησαν στην επίθεση, με τους Κοκκινογούλη, Αποστόλη Θεοχάρη και Κώστα Θεοχάρη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 16/53 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/13 βολές, 16/52 δίποντα και 0/13 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Chicago Hulks ο Καλδέλης με 8 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 4/11 δίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Drunk Kings ο Κοκκινογούλης με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Κοβέρης, Σιαχάμης 14 (2), Τσαρτσής 10, Τιγγινάγκας Ν. 5 (1), Τιγγινάγκας Α. 7 (1), Καλδέλης 8, Μπαντουβάκης 2

Drunk Kings (Κοκκινογούλης): Κορφιάτης 10, Θεοχάρης Κ. 7, Λιντέρης, Αμπλάς 2, Αλεβίζος 4, Θεοχάρης Α. 3, Κοκκινογούλης 10, Καμπράνης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τριάντα λεπτά και το τελευταίο δεκάλεπτο των Chicago Hulks!