20/02/2022
Φιορετσίνα 14 10 12 6 - 42 -
New York Pic-Knicks 6 17 13 15 - 51 -

Πήραν αυτό που ήθελαν οι Pic Knicks!

Τη νίκη ψυχολογίας που έψαχναν πήραν χθες στον Κολωνό οι New York Pic Knicks, καθώς για την 13η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2-League κέρδισαν την Φιορετσίνα με 42-51, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με 6 παίχτες στην αποστολή!

Σαφώς ανώτερη ήταν η Φιορετσίνα στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Ξυλογιαννόπουλου και 4 πόντους του Στασινόπουλου, προηγήθηκε με 10-1, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 14-6. Ο Σπηλιωτόπουλος με 3 πόντους και ο Αθανασόπουλος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 9 πόντους του Σπηλιωτόπουλου, 5 του Νάννου και buzzer beater τρίποντο του Καρμίρη, οι New York Pic Knicks μείωσαν στον πόντο, 24-23. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Χιονά και το τρίποντο του Μερτίκα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 36-36. Για τους Βιόλα 5 πόντους σημείωσε ο Δραγάζης και ένα τρίποντο ο Ξυλογιαννόπουλος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σπηλιωτόπουλος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 36-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Pic Knicks είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με όπλο την εμπειρία τους, έφτασαν στη νίκη με 42-51, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Σπηλιωτόπουλου (6π), Αθανασόπουλου (6π) και Κοντογιάννη (3π). Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χιονάς (5π) και Μαλακός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 12/44 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/16 βολές, 17/50 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Φιορετσίνα ο Χιονάς με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/17 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των New York Pic Knicks ο Σπηλιωτόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 7/13 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ξυλογιαννόπουλος 10 (3), Μερτίκας 3 (1), Δραγάζης 9 (1), Χιονάς 11, Στασινόπουλος 4, Μαλακός 5

New York Pic Knicks (Νάννος): Σπηλιωτόπουλος 23 (2), Κωφόπουλος, Αθανασόπουλος 10, Νάννος 7, Καρμίρης 6 (1), Κοντογιάννης 5

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!