30/01/2020
Iron Maidan 14 10 21 5 - 50 -
Tebelwolves 7 9 12 6 - 34 -

Πήραν φόρα οι Iron Maidan!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για τους Iron Maidan στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την 12η αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των Tebelwolves με 50-34, καλύπτοντας μάλιστα το -9 (56-65) του πρώτου γύρου.

Με τα αδέρφια Μακρή, τον Άρη και τον Μίμη να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Iron Maidan προηγήθηκαν με 9-0, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 14-7. Ο Χαρικιόπουλος από την περιφέρεια, ο Τζερεμές από τα έξι μέτρα και ο Παπαγεωργίου από την γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με προσωπικό show του Παληγιάννη με 8 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 22-9, 3:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που πρόλαβαν να κάνουν οι Tebelwolves στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν να μειώσουν στους 8, 24-16, χάρη σε 5 πόντους του Καραγρηγορίου.

Με τους Άρη Μακρή (7π), Παληγιάννη (6π), Κίσσα (3π) και Μίμη Μακρή (3π) να πετούν φωτιές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η αρμάδα του απόντα Μαρινάκη έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, καθώς ξέφυγε στους 17, 45-28. Δεν μπόρεσαν να βγάλουν κάποια αντίδραση σε εκείνο το διάστημα οι Λύκοι, παρά τους 5 πόντους του Χαρικιόπουλου και τους 5 του Καραγρηγορίου. Σκορ τρίτης περιόδου 45-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που περιμέναμε να δούμε ήταν αν οι “Μαϊντανοί” θα καταφέρουν να πάρουν και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, κάτι που τελικά κατάφεραν εύκολα, καθώς με τους Μίμη Μακρή και Κίσσα να πετυχαίνουν από 2 πόντους, επικράτησαν με 50-34. Για τους Tebelwolves στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καραγρηγορίου και Παπαγεωργίου με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 19/35 δίποντα και 3/30 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 9/39 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Mvp των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 8/10 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Παπαγεωργίου με 6 πόντους, 4/4 βολές, 1/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 6 λάθη.

Iron Maidan (Κανένας): Παληγιάννης 17, Μακρής Μ. 12 (1), Μακρής Α. 12 (2), Κίσσας 5, Φωτεινάκης 4

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Χαρικιόπουλος 8 (2), Καραγρηγορίου 14 (2), Παπαγεωργίου 6, Καρπούζος, Στεριάδης, Τζερεμές 6

Τι μας άρεσε: Ο απόλυτος έλεγχος του αγώνα από τους Iron Maidan!